Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

25 artystów wystąpi w konkursie VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”, który w piątek rozpocznie się w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie). Koncertom będzie towarzyszył rajd turystyczny i wystawa fotografii.

Celem festiwalu, organizowanego przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury (BSCK) jest „popularyzacja i promocja artystów reprezentujących szeroko rozumianą +piosenkę z klimatem+” - możemy przeczytać w regulaminie imprezy.

Jak powiedziała PAP Małgorzata Donoch z BSCK, wśród muzyków, zakwalifikowanych do udziału w festiwalu, będą soliści i zespoły z całej Polski. „Wszyscy reprezentują nurt piosenki poetyckiej i turystycznej. W konkursie zaprezentują dwa utwory. Pierwszy – najczęściej autorski, a drugi - to własna interpretacja piosenki Belona” - mówiła Donoch.

Gwiazdami festiwalu, upamiętniającego barda i piewcę Ponidzia, będą: założona przez patrona imprezy „Wolna Grupa Bukowina” oraz polsko-duński zespół Czesława Mozila „Czesław śpiewa”.

W sobotę rano zaplanowano Rajd Muzyczny „Ścieżkami Belona” z Buska do Solca-Zdroju. Ok. 200 osób – uczestnicy festiwalu, harcerze, uczniowie – z towarzyszeniem śpiewu i muzyki, przejdą 27 km trasą szlaku turystycznego, łączącego dwa ponidziańskie uzdrowiska. W trakcie wędrówki, zaplanowano odpoczynek przy ognisku. Wieczorem piechurzy będą się bawili podczas koncertu nad zalewem w Solcu.

Podczas festiwalu odbędzie się także wernisaż wystawy "?usko nostalgicznie" z fotografiami Piotra Kalety i Woytka Kowalczyka. Zdjęcia, które będą prezentowane w BSCK przedstawiają ludzi, ulice i wydarzenia w mieście, na przestrzeni kilkudziesięciu lat. To prace wybrane z setek innych fotografii, które zdigitalizowano i umieszczono na uruchomionym niedawno specjalnym portalu internetowym.

Festiwal potrwa do niedzieli. Wówczas odbędzie się koncert laureatów przeglądu. Zdobywca nagrody Grand Prix otrzyma m.in. statuetkę "Wiecznego Wędrowca".

Wojciech Belon - poeta, kompozytor, pieśniarz - urodził się w 1952 roku w Kwidzynie. Mieszkał i wychowywał się w Busku-Zdroju. Wraz z założoną przez siebie „Wolną Grupą Bukowina” zadebiutował latem 1971 roku na IV Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie zdobył jedną z głównych nagród. Znaczącym sukcesem była pierwsza nagroda na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974 roku.

Belon był piewcą Ponidzia, w swoich piosenkach przenosił słuchaczy także w Bieszczady i Beskid Niski. Zmarł 3 maja 1985 roku w Krakowie. Został pochowany w Busku-Zdroju. W 2008 roku przed buskim domem kultury odsłonięto Ławeczkę Wojtka Belona. Od tego roku organizowany jest tam Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie