Poznań: Enter Music Festival na jazzowo

Program będzie bardziej jazzowy, a mniej etniczny niż w zeszłym roku - zapowiedział pianista Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu. Impreza odbędzie się 17-18 czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu.

Enter Music Festival organizowany jest po raz czwarty. Tak jak w poprzednich latach, za dobór artystów odpowiadał Leszek Możdżer.

"Postanowiłem skierować program w kierunku muzyki jazzowej, bo to moje osobiste źródło" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej Leszek Możdżer.

Jak zaznaczył Możdżer zaproszeni w tym roku artyści zapewnią festiwalowi i jego uczestnikom "trochę świeżej energii". Według niego, muzyka, która będzie prezentowana na festiwalu, nie jest skierowana do szerokiej publiczności: "To jest muzyka adresowana do ludzi myślących. Ludzi, którzy poszukują, którzy muszą trochę zboczyć z głównej trasy show-biznesu, żeby posłuchać czegoś świeżego".

Prezentując muzyków Możdżer zwrócił uwagę na norweskiego saksofonistę Mariusa Neseta. "Bardzo się cieszę z jego udziału w festiwalu. Jest to młody lew sceny jazzowej. On wyrasta na jedną z najjaśniejszych twarzy młodego jazzu" - powiedział o artyście, którego styl gry bywa określany jako połączenie "dynamiki Breckera i delikatnego tonu Garbarka".

Możdżer poleca też uwadze festiwalowej publiczności izraelski muzyczny zespół rodzinny 3 Cohens; jego skład tworzą dwaj bracia i siostra. "Byłem na ich koncercie w Berlinie. Zachwyciłem się tym zespołem, szczególnie saksofonistką Anat Cohens" - dodał.

Z kolei zespoły Bartosz Dworak Quartet oraz Shai Maestro Trio wyróżniła rzeczniczka festiwalu Agata Kołacz. "Średnia wieku muzyków to 26 lat - 27 lat. Są to bardzo młodzi i bardzo zdolni artyści" - powiedziała zapraszając na ich występy podczas pierwszego dnia festiwalu.

Pierwszy dzień zakończy solowy koncert Leszka Możdżera, który wykona "Piano Phase", utwór amerykańskiego kompozytora Steve'a Reicha, napisany w oryginale na dwóch pianistów.

W drugim dniu zagrają Marius Neset i Trondheim Jazz Orchestra oraz 3 Cohens Sextet.

Finałem Enter Music Festival będzie premierowe wykonanie albumu "Third od three" autorstwa polskiego kompozytora, aranżera, perkusisty i perkusjonisty Jacka Kochana. Artysta zagra razem z Leszkiem Możdżerem i laureatem tegorocznych Fryderyków w jazzowych kategoriach "debiut" i "album roku" Dominikiem Wanią.

W ramach Enter Music Festival odbędą się trzydniowe warsztaty dla muzyków grających na instrumentach perkusyjnych. Są one bezpłatne i rozpoczną się 17 czerwca. Zajęcia poprowadzą Zohar Fresco i Cezary Konrad.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie zorganizowany przez ABC Gallery Visual Park.

"W tym roku w Visual Parku na dzień przed festiwalem zostanie otwarta realizacja prof. Andrzeja Bednarczyka z Krakowa o nazwie +Sen Guliwera+. Odnosi się ona do problematyki związanej z figurą obcego i takimi kategoriami jak: niespodzianka, nieznane, tajemnicze. Zdradzę tylko, że jest to największy komiks świata" - powiedziała prowadząca ABC Gallery Katarzyna Jankowiak-Gumna.

Dyrektor artystyczny festiwalu, pianista i kompozytor Leszek Możdżer koncertuje na scenach całego świata, grając z wybitnymi muzykami. Jest m.in. laureatem nagrody Ad Astra przyznawanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, zdobywcą Fryderyka i Paszportu Polityki. (PAP)

pil/ abe/

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama