Osioł i Święte Drzwi

Co łączy papieża Franciszka, rocznicę chrztu Polski i zwierzęta przy żłóbku z Piekarami?

Odpowiedź znajduje się w „Piekarskim Betlejem” – żywej i ruchomej szopce, która przyciągnęła już setki pielgrzymów z całej Polski, a teraz urosła dwukrotnie i zaprasza od Wigilii. – W zeszłym roku ludzie cisnęli się drzwiami i oknami. Aż strach pomyśleć, czy starczy „maszketów” i w tym roku, ale zapraszamy! – śmieje się pani Ula, gospodyni z piekarskiego probostwa. 

Już po raz drugi na rajskim placu przy bazylice w Piekarach powstała pokaźnych rozmiarów szopka na wolnym powietrzu, żywa i ruchoma – tzw. Piekarskie Betlejem. Zeszłoroczny sukces tego przedsięwzięcia przerósł oczekiwania organizatorów. – W tym roku zajmie ona już cały rajski plac obok bazyliki – wyjaśnia pomysłodawca, ks. Adam Zgodzaj, wikariusz. 

Panorama Tysiąclecia 

Święta Rodzina z Nazaretu w towarzystwie żywych baranków, kucyków, osła i innych zwierząt to najlepsza ewangelizacja dla dzieci, ale nie tylko. – Najciekawsze są historyczne figury – tłumaczy ks. Adam. – Pochodzą one z tzw. Piekarskiej Panoramy Tysiąclecia, inscenizacji, która powstała z okazji 1000. rocznicy chrztu Polski w latach siedemdziesiątych. Dziś 27 odrestaurowanych i ruchomych figur powraca do życia. Wśród nich święci i błogosławieni oraz ważne dla Polski postaci historyczne. W związku z Rokiem Miłosierdzia pojawią się figura papieża Franciszka, a także replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Rzymie. Oprócz tego znajdziemy tradycyjny śląski świąteczny dom, a także np. postać Teksańczyka, który reprezentuje Polonię w USA, goszczącą w tym roku ikonę MB Piekarskiej w swoich parafiach w Teksasie i Chicago.

Rajski Las
Betlejem w Piekarach będzie żywe nie tylko za sprawą zwierząt. – W okresie świątecznym planujemy spotkania kolędowe, koncerty, poczęstunek – tłumaczy kustosz sanktuarium ks. prał. Władysław Nieszporek. Kolejna atrakcja to „Rajski las”. Instytucje i szkoły z okolic Piekar biorą udział w konkursie na najpiękniejszą choinkę. Można je podziwiać również na rajskim placu. 

Budowniczowie świątecznej konstrukcji to wspólnota Mężczyzn św. Józefa, siostry zakonne, straż honorowa, pracownicy sanktuarium, studenci, uczniowie ZST w Radzionkowie. Budowa wpisuje się w projekt edukacyjny dzieci i młodzieży. Pan Janek mówi, że nie wyobraża sobie świąt bez tego radosnego i jednoczącego przedsięwzięcia. „Piekarskie Betlejem” jest czynne codziennie w godz. od 9.00 do 19.00 aż do 17 stycznia.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie