Powrót do przeszłości

Dzięki tej mapie można bez wychodzenia z domu rozejrzeć się po okolicy i odbyć podróż do czasów sprzed setek lat.

Na stronie internetowej Muzeum Warmii i Mazur pojawił się nowy odnośnik -  archeologiczna mapa Olsztyna. - Chcieliśmy zebrać w jednym miejscu informacje na temat odkryć archeologicznych, które dokonano w okresie ostatnich stu lat na obszarze około 200 km kw. z centrum w Olsztynie. Mam na uwadze ponad 400 stanowisk archeologicznych, dla których informacje są zachowane śladowo, są rozproszone po trzech państwach w kilkunastu różnych instytucjach - wyjaśnia Kacper Martyka z działu archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Przygotowania do utworzenia mapy zaczęto od poszukiwań informacji o wykopaliskach przeprowadzanych w Olsztynie i okolicy. Oczywiście już na tym etapie pojawiły się pierwsze trudności i nieprzewidziane wyzwania. - Bo jak ustalić lokalizację stanowiska, którego jedynym śladem są dwa zdania zapisane ołówkiem na fragmencie rachunku za pranie z 1937 r.? - uśmiecha się pan Kacper.

Mimo trudności pracownikom muzeum udało się zlokalizować zdecydowaną większość stanowisk archeologicznych. - Stan badań nieustannie ulegają zmianie. Czasem ustalenia dokonane wiele lat temu, dzięki kolejnym odkryciom, straciły na aktualności. Zebrany materiał zgromadziliśmy w bazie danych zorientowanej przestrzennie. Kolejnym etapem było stworzenie archeologicznej mapy Olsztyna - mówi Martyka.

Prace nad mapą nieustannie trwają. Wprowadzane są kolejne informacje,  rozbudowywana jest baza informacyjna dotycząca poszczególnych miejsc. - Chcemy, by zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wyglądało ich najbliższe otoczenie w konkretnej epoce pradziejów. Żeby np. można było zobaczyć, jak na terenie mojego osiedla wyglądały zbiorniki wodne, jak zmieniła się przestrzeń  geograficzna, jak i gdzie mieszkali ludzie i jakie ślady po nich odkryto. Mapa pozwala nam na odbycie podróży do przeszłości - wyjaśnia Martyka.

Pierwsi ludzi przybyli w okolice Olsztyna w mezolicie. Były to niewielkie grupy zbieraczy-myśliwych, po których pozostały nieliczne, pojedyncze zabytki. W neolicie ich miejsce zajęli pierwsi rolnicy i pasterze z kultury ceramiki sznurowej. Pozostały po nich między innymi ślady obozowisk i najstarsze fragmenty ceramiki. Z mapy można dowiedzieć się m. in., że w Kortowie w listopadzie 1937 r. Leonhard Fromm prowadził badania, podczas których  odkrył pozostałości paleniska i fragmenty naczyń kultury wielbarskiej. Zabytki i dokumentacja z badań trafiły do Królewca i nie przetrwały wojny.

- Opisujemy, co to za stanowisko, co odkryto, kto badał i kiedy, co znalazł i gdzie znajdują się odkryte materiały i gdzie były przed wojną. Trudne terminy posiadają  odnośniki do wyjaśnień, dzięki czemu użytkownik może uzyskać szeroką wiedzę - mówi.

- Mimo tego, że zajmujemy się historią, staramy się być nowocześni - uśmiecha się Elżbieta Jelińska, dyrektor muzeum. - Przy każdej wystawie proponujemy jako uzupełnienie tradycyjnej informacji przy obiektach, poszerzoną za pomocą form multimedialnych. Prezentujemy obiekty ze zbiorów w formie wirtualnego muzeum. Jesteśmy nowocześni i dbamy o to, by wszyscy, którzy są zainteresowani naszymi zbiorami jak i historią regionu, mogli, korzystając z naszej strony internetowej, z każdego miejsca na świecie dotrzeć do naszych zbiorów i wyników badań - mówi dyrektor.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie