Skierniewice. VI Diecezjalny Dzień Kobiet

Od pierwszej edycji Diecezjalnego Dnia Kobiet są z nami Skierniewice. Zostały wybrane nieprzypadkowo. Tu, w mieście prymasowskim, ruszyła 7 lat temu nasza akcja "Rośnij z Gościem".

W tym roku Miasto Skierniewice zostało współorganizatorem Diecezjalnego Dnia Kobiet.  W gościnnym mieście prymasów i ogrodników tym razem spotkamy się 2 marca na wspólnej modlitwie, refleksji i świętowaniu. Do miasta warto zaglądać nie tylko na DDK, ale także rekreacyjnie i turystycznie. Dziś, we wtorek 19 lutego Skierniewice świętują 562. urodziny. Skierniewice - Najlepszego!

Odwiedzając miasto zwiedzanie warto rozpocząć od zabytkowego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Gmach powstawał w latach 1874 i 1875 według projektu Jana Heuricha. Wybudowano go w tzw. stylu ceglanym gotyku angielskiego. Spalony podczas I wojny światowej, został gruntownie odrestaurowany w latach 90. ubiegłego wieku i należy obecnie do najpiękniejszych dworców w Polsce. Na peronie pierwszym, w kierunku Warszawy, uwagę przykuwa rzeźba Stanisława Wokulskiego, głównego bohatera "Lalki" Bolesława Prusa, upamiętniająca słynną scenę, której akcja toczyła się w mieście. Kręcone były tu sceny do wielu filmów, w tym do "Lalki" i "Ziemi obiecanej". Na terenie zabytkowej parowozowni powstały natomiast sceny do innych dzieł sztuki filmowej - "Listy Schindlera", "Pianisty" i "Wołynia".

Ulokowana w sąsiedztwie dworca zabytkowa parowozownia z oryginalną nastawnią i halą wachlarzową pochodzi z czasów Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej z 1862 roku. Obecnie w tym niezwykle klimatycznym obiekcie, otoczonym wyjątkową aurą, którym na co dzień opiekuje się Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, zgromadzono i wyeksponowano kilkadziesiąt pojazdów, w tym kilka unikatowych w skali Europy i świata. Jest to trzeci co do wielkości krajowy zbiór kolejowych pamiątek.

W drodze z dworca kolejowego, w cieniu wysokich drzew, mijamy zabytkową bramę z drugiej połowy XVIII wieku, która niegdyś prowadziła gości do rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Dziś otwiera przed spacerującymi wejście do miejskiego parku.

Kolejna monumentalna budowla to gmach, gdzie siedzibę znalazł sejmik powiatowy. Obiekt powstawał w latach 1922-1926. W uroczystości poświęcenia budynku i odsłonięcia tablicy pamiątkowej uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki.

Odwiedzając Skierniewice, koniecznie trzeba odwiedzić XVIII-wieczny Pałac Prymasowski - dawną rezydencję arcybiskupów gnieźnieńskich, położoną w malowniczym parku miejskim i otoczoną zabytkową osadą. Obecnie jest siedzibą Instytutu Ogrodnictwa, placówki naukowo-badawczej o międzynarodowej renomie, rozsławionej dzięki prof. Szczepanowi Pieniążkowi. Najsławniejszym właścicielem pałacu był Ignacy Krasicki, autor bajek, satyr i powieści.

W modrzewiowym dworku przy pl. św. Floriana ostatnie lata życia spędziła młodzieńcza miłość Chopina - Konstancja Gładkowska. Pod jej wpływem powstały piękne, melancholijne utwory, jak np. "Życzenie". Obecnie w dworku mieści się Izba Historii Skierniewic, gdzie zgromadzono pamiątki ilustrujące dzieje miasta: fotokopie przywilejów królewskich i prymasowskich, dokumenty, druki, mapy. Wśród licznych fotografii znajduje się m.in. reprodukcja zdjęcia ministrów państw zaborczych towarzyszących swoim monarchom na zjeździe w 1884 r. W zbiorach izby są oryginalne wydania dzieł I. Krasickiego, który - rezydując jako arcybiskup w skierniewickim pałacu - poświęcał czas wolny twórczości poetyckiej i prozatorskiej.

Najbardziej charakterystycznym przykładem architektury sakralnej w Skierniewicach jest klasycystyczna świątynia św. Jakuba Apostoła, ufundowana w 1781 r. przez prymasa Antoniego Ostrowskiego. Projektantem kościoła i jego wyposażenia, wraz z ołtarzami, amboną i chrzcielnicą, był znany architekt epoki oświecenia Efraim Schreger. Na osobiste życzenie prymasa zaprojektował on także wspaniały marmurowy nagrobek, mauzoleum, wykonane przez włoskiego rzeźbiarza Jakuba Monaldiego. W podziemiach świątyni znajdują się krypty, gdzie chowano zmarłych kapłanów, szlachtę i niektórych mieszczan.

Sercem miasta jest rynek, gdzie odbywają się największe imprezy plenerowe - m.in. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Plac został ukształtowany po 1463 roku i przez prawie połowę tysiąclecia służył regularnie odbywającym się targom. Przy rynku znajduje się neorenesansowy ratusz wybudowany według projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego.

Najstarszą świątynią w mieście (z 1720 r.) jest kościół św. Stanisława fundacji arcybiskupa Stanisława Szembeka, stojący na miejscu drewnianego kościoła przy szpitalu dla ubogich. Znajdują się w nim relikwie patrona - św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika. Obok barokowej budowli położony jest cmentarz, którego początki sięgają pierwszej połowy XVI stulecia.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Rozpocznij korzystanie

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

Mateusz89

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

W ostatnich 70 latach wzrosła liczba ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych. Konflikty stały się bardziej krwawe i przez to że nauka o stosunkach międzynarodowych została pomyślana jako kreująca podstawy zapobiegania konfliktom i zarządzania nimi można powiedzieć że ma na celu poznanie ich przyczyn i w ten sposób do ich ograniczenia. Generalnie należy przyjąć zasadę że ograniczenie liczby konfliktów i ofiar prowadzi do samoograniczenia przez państwa które stosują się do zasad prawa międzynarodowego i reguł dobra wspólnego społeczności międzynarodowej. Bezpieczeństwo państw zależy od cyklu siły i ich hegemonicznych poczynań. Kraje takie jak Polska mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko na dwa sposoby. Powinny wzmacniać własny potencjał obronny i wchodzić w relacje sojusznicze z potężniejszymi od siebie co jest realizowane przez rząd. Polska zbudowała przez ostatnie 30 lat silnie zinstytucjonalizowana architekturę bezpieczeństwa co przy amerykańskim parasolu ochronnym dla sojuszników z NATO daje stabilną możliwość rozwoju i zachowania integralności terytorialnej. Jednak nie należy zapominać że ideologia i dezinformacja stosowane na potrzeby wewnętrzne państw rewizjonistow ładu międzynarodowego kontestuja zastany porządek i próbują oslabiac spójność sojuszu. Na szczęście Sojusz na dzień dzisiejszy wydaje się trwałym komponentem architektury bezpieczeństwa państw Zachodu mimo amerykańskich rewizji co do wielkości potencjału państw NATO. Mobilizacja amerykańska ze strony administracji prezydenta Trumpa do wzrostu wydatków na zbrojenia powinna zapewnić państwom sojuszu pewną samowystarczalnosc w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa. Polska wydaje się być państwem relatywnie bezpiecznym i stabilnym gospodarczo pod rządami PiS. Swój pierwszy wpis chciałbym zakończyć zaproszeniem do komentowania. Blog będzie dotyczył obrotu międzynarodowego i jako taki będzie poświęcony dyplomacji, bezpieczeństwu międzynarodowemu i ogólnie stosunkom międzynarodowym.

Jak dziecko

dróżka

Jak dziecko