Czosnek i cebula chronią przed rakiem jelita grubego

Według opublikowanych w ostatnim czasie badań jedzenie w dużych ilościach cebuli i czosnku znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. A to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce.

Ciekawe badania przeprowadzono na dużej grupie badawczej w Chinach. Asia Pacific Journal of Clinical Oncology opublikowało badania, w których porównano dwie, składające z z 833 osób każda, grupy osób. W pierwszej znalazły się osoby chorujące na raka jelita grubego, a w drugiej osoby zdrowe. Obie grupy były maksymalnie podobne do siebie, m. in. pod względem miejsca zamieszkania, wieku (raczej podeszłego) i płci. Głównym czynnikiem różniącym obie grupy była choroba nowotworowa. Wszyscy odpowiedzieli na pytania z tego samego, przygotowanego przez naukowców kwestionariusza, dotyczącego m. in. nawyków dietetycznych. Po przeanalizowaniu odpowiedzi okazało się, że osoby, które spożywały regularnie duże ilości warzyw czosnkowatych (allium), takich jak czosnek, por czy cebula, miały aż o 79 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. 

- Warto zauważyć, że w naszych badaniach można określić trend, zgodnie z którym im więcej człowiek spożywa warzyw typu allium, tym lepszą organizm ma ochronę przed rakiem jelita grubego - podkreśla prowadzący badania dr. Zhi Li z First Hospital of China Medical University. 

Przeczytaj też: "Stosowanie alternatywnych metod leczenia raka dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu".

Chociaż czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego jest wiele (wśród nich genetyczne), to chińskie badania są kolejnymi, które potwierdzają, że w walce z plagą tej choroby kluczowe znaczenie ma profilaktyka w postaci zdrowego trybu życia - przede wszystkim w zakresie diety. A warto dodać, że ten rodzaj złośliwego nowotworu jest drugim najczęściej wykrywanym w Polsce. W 2017 roku po raz pierwszy liczba zdiagnozowanych nowych zachorowań przekroczyła 19 tys. Częściej diagnozowany jest w Polsce tylko rak płuca.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • podaj nick
  27.02.2019 21:45
  czosnek ma wiele właściwości, ale to nie ideał, zawiera cyjanek w niewielkich ilościach, który z kolei lubią przywry, częste pasożyty u człowieka, dlatego w kuchniach tradycyjnych w tym w kuchni staropolskiej stosowano czosnek razem z tymiankiem, którego z kolei przywry nie lubią, można doczytać pod hasłem "czosnek karmi przywry jelitowe"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie

  Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

  Mateusz89

  Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

  W ostatnich 70 latach wzrosła liczba ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych. Konflikty stały się bardziej krwawe i przez to że nauka o stosunkach międzynarodowych została pomyślana jako kreująca podstawy zapobiegania konfliktom i zarządzania nimi można powiedzieć że ma na celu poznanie ich przyczyn i w ten sposób do ich ograniczenia. Generalnie należy przyjąć zasadę że ograniczenie liczby konfliktów i ofiar prowadzi do samoograniczenia przez państwa które stosują się do zasad prawa międzynarodowego i reguł dobra wspólnego społeczności międzynarodowej. Bezpieczeństwo państw zależy od cyklu siły i ich hegemonicznych poczynań. Kraje takie jak Polska mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko na dwa sposoby. Powinny wzmacniać własny potencjał obronny i wchodzić w relacje sojusznicze z potężniejszymi od siebie co jest realizowane przez rząd. Polska zbudowała przez ostatnie 30 lat silnie zinstytucjonalizowana architekturę bezpieczeństwa co przy amerykańskim parasolu ochronnym dla sojuszników z NATO daje stabilną możliwość rozwoju i zachowania integralności terytorialnej. Jednak nie należy zapominać że ideologia i dezinformacja stosowane na potrzeby wewnętrzne państw rewizjonistow ładu międzynarodowego kontestuja zastany porządek i próbują oslabiac spójność sojuszu. Na szczęście Sojusz na dzień dzisiejszy wydaje się trwałym komponentem architektury bezpieczeństwa państw Zachodu mimo amerykańskich rewizji co do wielkości potencjału państw NATO. Mobilizacja amerykańska ze strony administracji prezydenta Trumpa do wzrostu wydatków na zbrojenia powinna zapewnić państwom sojuszu pewną samowystarczalnosc w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa. Polska wydaje się być państwem relatywnie bezpiecznym i stabilnym gospodarczo pod rządami PiS. Swój pierwszy wpis chciałbym zakończyć zaproszeniem do komentowania. Blog będzie dotyczył obrotu międzynarodowego i jako taki będzie poświęcony dyplomacji, bezpieczeństwu międzynarodowemu i ogólnie stosunkom międzynarodowym.

  Jak dziecko

  dróżka

  Jak dziecko