Klasyka, jazz, folk - muzyka Moniuszki w skansenie

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w podróż po twórczości Stanisława Moniuszki. Koncerty odbędą się z okazji 200. urodzin artysty i Roku Moniuszkowskiego.

Pierwszy koncert z cyklu "3 x Moniuszko" odbędzie się 30 czerwca. Tego dnia spotkać będzie można się z twórczością Stanisława Moniuszki w aż trzech odsłonach i aranżacjach. 

O 14.30 w amfiteatrze MWR będzie można wysłuchać utworów Moniuszki w wykonaniu klasycznym. "Moniuszko - pieśni, duety i ballady" - to koncert utworów na głos i fortepian Stanisława Moniuszki. Pięciu śpiewaków, studentów i absolwentów Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, wykona pieśni bardzo popularne oraz te już zapomniane. Pomysłodawczynią i koordynatorem projektu jest pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.

Moniuszko na folkowo rozpocznie się o 16.00 przed dworem z Pieczysk. W tej części sylwetkę kompozytora przybliżą członkowie Radomskiej Grupy Opowiadaczy. Poprowadzą oni również warsztaty plastyczne i instrumentalne.

Utwory Moniuszki w aranżacjach folkowych zagra zespół VIKLINOVA, który tworzy własne kompozycje, odwołujące się do tradycyjnej muzyki wokalnej i instrumentalnej z różnych części Polski. Zespół tworzą: Patryk Walczak - akordeon, Patrycja Napierała - instrumenty perkusyjne, Jacek Mazurkiewicz - kontrabas, Karolina Matuszkiewicz - śpiew, fidele kolanowe, skrzypce.

Utworów Moniuszki w aranżacjach jazzowych będzie można wysłuchać w amfiteatrze radomskiego skansenu od 18.00. Z koncertem "Pawlik/Moniuszko - Polish Jazz" wystąpi "Włodek Pawlik Trio". Włodek Pawlik to światowej sławy polski pianista jazzowy, kompozytor, laureat Grammy. Zespół wykona najsłynniejsze pieśni i arie Moniuszki.

Kolejne koncerty z cyklu "3 x Moniuszko" odbędą się 18 sierpnia i 15 września.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Rozpocznij korzystanie

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

Mateusz89

Stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo

W ostatnich 70 latach wzrosła liczba ofiar cywilnych konfliktów zbrojnych. Konflikty stały się bardziej krwawe i przez to że nauka o stosunkach międzynarodowych została pomyślana jako kreująca podstawy zapobiegania konfliktom i zarządzania nimi można powiedzieć że ma na celu poznanie ich przyczyn i w ten sposób do ich ograniczenia. Generalnie należy przyjąć zasadę że ograniczenie liczby konfliktów i ofiar prowadzi do samoograniczenia przez państwa które stosują się do zasad prawa międzynarodowego i reguł dobra wspólnego społeczności międzynarodowej. Bezpieczeństwo państw zależy od cyklu siły i ich hegemonicznych poczynań. Kraje takie jak Polska mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo tylko na dwa sposoby. Powinny wzmacniać własny potencjał obronny i wchodzić w relacje sojusznicze z potężniejszymi od siebie co jest realizowane przez rząd. Polska zbudowała przez ostatnie 30 lat silnie zinstytucjonalizowana architekturę bezpieczeństwa co przy amerykańskim parasolu ochronnym dla sojuszników z NATO daje stabilną możliwość rozwoju i zachowania integralności terytorialnej. Jednak nie należy zapominać że ideologia i dezinformacja stosowane na potrzeby wewnętrzne państw rewizjonistow ładu międzynarodowego kontestuja zastany porządek i próbują oslabiac spójność sojuszu. Na szczęście Sojusz na dzień dzisiejszy wydaje się trwałym komponentem architektury bezpieczeństwa państw Zachodu mimo amerykańskich rewizji co do wielkości potencjału państw NATO. Mobilizacja amerykańska ze strony administracji prezydenta Trumpa do wzrostu wydatków na zbrojenia powinna zapewnić państwom sojuszu pewną samowystarczalnosc w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa. Polska wydaje się być państwem relatywnie bezpiecznym i stabilnym gospodarczo pod rządami PiS. Swój pierwszy wpis chciałbym zakończyć zaproszeniem do komentowania. Blog będzie dotyczył obrotu międzynarodowego i jako taki będzie poświęcony dyplomacji, bezpieczeństwu międzynarodowemu i ogólnie stosunkom międzynarodowym.

Jak dziecko

dróżka

Jak dziecko