W Wikipedii napisano o nim: dziennikarz i publicysta, znany z nowatorskiego podejścia do pisania na tematy religijne. Przez media świeckie uznany za autorytet w tematach dotyczących Kościoła katolickiego. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów. Trzykrotnie (w 2004 , 2006 i 2007) nominowany do nagrody "Ślad" im. ks. bp Jana Chrapka,laureatem tej nagrody został 21 kwietnia 2007 roku. Laureat nagrody Grand Press (2006) w kategorii "Wywiad" za wywiad z ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. "Niebo dla gołębi". Autor książek "Kościół dla średnio zaawansowanych" i "Tabletki z krzyżykiem".Potem jeszcze parę informacji o jego pracy w mediach:
· "Gazeta Wyborcza" - redaktor działu kultury (1997-2000)
· "Newsweek Polska" - redaktor działu społecznego (2001-2004)
· "Ozon" - zastępca redaktora naczelnego (do lipca 2005 r.)
· "Rzeczpospolita" - redaktor działu Plus Minus (od września 2005 r.)
współpraca:
· Radio Białystok (1997-2003)
· Machina
· Tygodnik Powszechny
· Radio Vox FM (od listopada 2005 r.)
· TVP 1 - program "Po prostu pytam" (od kwietnia 2006 r.)
Szymon Hołownia. Sam o sobie i zmianie w postrzeganiu jego osoby przez innych w dominikańskim piśmie „W drodze” napisał: „Parę lat temu wszystko było dla mnie jasne. Byłem Żydem, pedałem, euroentuzjastą. Dziś określają mnie słowami: „Mordor”, „czarna sotnia”, „ciemnogród”, „Rydzykowo”. Co się stało? Nie mam pojęcia (…) Pisaniem i gadaniem o Kościele zajmuję się od paru lat. Lubię to robić, to moje hobby. Wciąż się uważam za pasjonata amatora, przed zawodowcami zawsze chylę czoło. Nie czuję też, żebym się stał lepszym lub gorszym człowiekiem, żebym inaczej traktował ludzi. Czy — wraz z ojcem Pawłem, a pewnie jeszcze kilku innymi — wciąż stoimy w miejscu, a przemieściła się wyłącznie stojąca za naszymi plecami dekoracja? Czy rzeczywiście z kościelnego liberała niepostrzeżenie (to chyba najbardziej w tym wszystkim bolesne) udało mi się stać czarnosecinnym konserwatystą?”
Do księgarń trafiły właśnie "Tabletki z krzyżykiem". Co mają leczyć ? Z czego zostały sporządzone ? - Odpowiedzi szukaj na naszym czacie.
Na czat z Szymonem Hołownią zapraszamy 25 maja o godz.21
do pokoju Salonik____________________________________________________________
Autorzy 2 najciekawszych pytań otrzymają najnowszą książkę Szymona Hołowni z autografem Autora____________________________________________________________
27 maja gościem czatu będzie prof. Anna Świderkówna
Na czat zapraszamy wyjątkowo o godz.19.00 do pokoju Salonik
Temat czatu Trójca Święta
Historyk literatury, wybitny papirolog , biblistka, tłumaczka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii. Autorka wielu książek dotyczących historii Grecji epoki hellenistycznej, papirologii oraz Biblii. W jej dorobku znajdują się liczne przekłady z łaciny, greki i z języka francuskiego.
Urodziła się 5 grudnia 1925 roku w Warszawie. Mając 13 lat przeczytała z zapartym tchem 'Grecję niepodległą', książkę prof. Tadeusza Zielińskiego, światowej sławy filologa klasycznego. Po lekturze tej publikacji - jak wspomina - "zachęcona przez własną babcię napisała list do osiemdziesięciopięcioletniego Profesora". Po kilku dniach otrzymała odpowiedź. W liście przeczytała między innymi: "Niech się Pani nie zraża tym, że otoczenie Pani nie rozumie i nie podziela Pani zapału. Ma Pani pomimo to rację. Bo - jak powiedział święty Augustyn - człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie kochać, a że ideały antyku nie są złudne, o tym daje świadectwo chyba wystarczające moje własne życie, które im poświęciłem".
Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej interesowała się kulturą antyczną. Brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Była więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie podjęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologii klasycznej. W 1946, jako studentka 1 roku, została zatrudniona na UW jako asystentka prof. Jerzego Manteuffla pierwszego polskiego papirologa i organizatora Katedry Papirologii na Wydziale Historycznym UW. W 1962 roku objęła kierownictwo tej Katedry.
2 lutego 1961 roku Anna Świderkówna, już wtedy docent, złożyła prywatny ślub, że - gdy tylko będzie to realne - wstąpi do klasztoru. Po śmierci matki ślub można było zrealizować. W 1978 Pani Profesor wstąpiła do benedyktynek w Żarnowcu. Rok później wróciła do Warszawy, ponieważ władze zakonne stwierdziły, że nie ma powołania.
W ostatnich latach przedmiotem jej pracy naukowej stało się Pismo Święte. "Teraz, pod koniec mojej kariery uniwersyteckiej piszę tylko o Piśmie Świętym i mówię tylko o nim, gdyż tak wielkie jest zapotrzebowanie" -- mówi profesor Świderkówna, autorka m.in. "Rozmów o Biblii" i "Biblii w świecie greckim".
Najważniejsze publikacjeBogowie zeszli z Olimpu, Chodzić po wodzie, Hellada królów, Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta, Nie tylko o Biblii, Od bogów pogańskich do Boga żywego, Rozmowy o Biblii, Rozmowy o Biblii cd., Rozmowy o Biblii: Nowy Testament, Rozmowy o Biblii: Opowieści i przypowieści,
Biblia a człowiek współczesny, Prawie wszystko o Biblii, Chodzić po wodzie. [rozmowy z Anną Świderkówną].
W 2006 została laureatką Feniksa -
za nieustanne odczytywanie Biblii - 'księgi życia' - w sposób odsłaniający przed człowiekiem coraz to nowy, głębszy sens jego egzystencji, a 5.3.2007 odebrała prestiżową nagrodę im. Jana Parandowskiego.
Niedzielny czat będzie czwartym z planowanych comiesięcznych spotkań z prof. Świderkówną____________________________________________________________