Strony naszych marzeń

Poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci i młodzieży, w latach 1995-2003 była prezesem polskiej sekcji IBBY. Autorka wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego, zbiorów wierszy dla dzieci, utworów dla dorosłych.
Sama o sobie pisze:

... piszę powieści, opowiadania, scenariusze, felietony, wiersze. Głównie dla dzieci. Ale staram się pisać tak, żeby dorośli też się nie nudzili. Ani przy lekturze moich tekstów, ani przy słuchowiskach, ani oglądając moje sztuki w teatrze. Chciałabym, aby każdy mógł znaleźć w nich coś dla siebie. (...) Urodziłam się i mieszkam w Warszawie, ale bardzo dużo podróżuję. Ostatnio, myśląc o moich podróżach, zdałam sobie sprawę, że ładnych kilka lat życia spędziłam za granicą. W Finlandii, Szwecji, Grecji, Belgii, we Włoszech...
Skończyłam Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim, napisałam pracę magisterską o świecie, wykreowanym przez Janusza Korczaka i sądzę, że właśnie ten pisarz wywarł największy wpływ na moją twórczość.
Po studiach pracowałam jako redaktor książek dla dzieci, najpierw w Krajowej Agencji Wydawniczej, później - w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Kiedy rozwiązano RSW, razem z grupą zapalonych przyjaciół założyliśmy Fundację "Świat Dziecka". Mieliśmy wspaniałe plany, ale okazało się, że żadne z nas nie ma pojęcia o tym, jak zdobyć fundusze. Więc ograniczyliśmy działalność do okazjonalnych akcji. Jedną z bardziej spektakularnych było sprowadzenie dla pacjentów szpitali dziecięcych całego TIR-u zabawek z Anglii. Teraz, raz do roku, organizujemy międzywydawniczy konkurs na "Dziecięcy Bestseller Roku" i rozdajemy Dongi.
Nie jestem nigdzie zatrudniona, żyję z pisania. Od 1995 roku jestem w zarządzie Polskiej Sekcji IBBY (w latach 1995-2003 pełniłam funkcję prezesa tego stowarzyszenia)Wybrane nagrody literackie


1998 - książka "Najwyższa góra świata" zostaje wpisana na Międzynarodową Honorową Listę im.H.Ch.Andersena
1998 - II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Telewizyjnych w Plovdiv za "Walizkę" w reż. Piotra Trzaskalskiego.
2000 - Poznańskie Koziołki za scenariusz do filmu "Dalej niż na wakacje" w reż. Piotra Trzaskalskiego.
2001 - "Książka Roku", nagroda Polskiej Sekcji IBBY, za "Sen który odszedł"
2004 –„BESTSELLERek”, nagroda przyznawana przez Wrocławskie Promocje Dobrych Książek za książkę „O zebrze, która chciała być w kwiatki”
2004 – nominacja do Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży
2005 – nominacja do nagrody „Edukacja XXI” za serię „W lesie Marcina”
2005 - wyróżnienie w konkursie IBBY "Książka Roku" za "Lot Komety"
2005 - wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez Teatr Powszechny im. J.Kochanowskiego w Radomiu za dramat "W jednej chwili"
2007 - II miejsce w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren za "Dzień czekolady"
2007 - Wyróżnienie literackie Książka Roku 2007 przyznawane przez polską sekcję IBBY za Dziesięć stron świata przyznawane przez polską sekcję IBBY.


_________________________________________________________________

Dla autorów trzech najciekawszych pytań mamy najnowszą książkę Anny Onichimowskiej Dziesięć stron świata
ufundowaną przez Wydawnictwo Znak

_________________________________________________________________


Na czat z Anną Onichimowską zapraszamy w poniedziałek, 17.12,
na godz. 21 do pokoju Wiara_________________________________________________________________

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie