Od proroków pogańskich do proroków IzraelaOd blisko roku co miesiąc, gościem czatu jest prof. Anna Świderkówna. Rozmawialiśmy już na wiele tematów. Kolejnych kilka rozmów będzie dotyczyło proroków.

Od proroków pogańskich
do proroków Izraela

Kim był prorok? Co było jego zadaniem? Proroków spotykamy także w innych kulturach, czy proroków Izraela coś wyróżniało? - te i wiele innych pytań chcielibyśmy zadać Pani Profesor.


Zapraszamy do rozmowy
20 stycznia (w niedzielę) o godz. 19:00
do pokoju Wiara.


Zapisy poprzednich czatów z Panią Profesor, a także innych czatowych rozmów o Biblii znajdziesz w tym miejscu »

Krótko o Pani profesor Annie Świderkównie:

Historyk literatury, wybitny papirolog , biblistka, tłumaczka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii. Autorka wielu książek dotyczących historii Grecji epoki hellenistycznej, papirologii oraz Biblii. W jej dorobku znajdują się liczne przekłady z łaciny, greki i z języka francuskiego.

Urodziła się 5 grudnia 1925 roku w Warszawie. Mając 13 lat przeczytała z zapartym tchem 'Grecję niepodległą', książkę prof. Tadeusza Zielińskiego, światowej sławy filologa klasycznego. Po lekturze tej publikacji - jak wspomina - "zachęcona przez własną babcię napisała list do osiemdziesięciopięcioletniego Profesora". Po kilku dniach otrzymała odpowiedź. W liście przeczytała między innymi: "Niech się Pani nie zraża tym, że otoczenie Pani nie rozumie i nie podziela Pani zapału. Ma Pani pomimo to rację. Bo - jak powiedział święty Augustyn - człowiek jest tyle wart, ile jest w stanie kochać, a że ideały antyku nie są złudne, o tym daje świadectwo chyba wystarczające moje własne życie, które im poświęciłem".

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej interesowała się kulturą antyczną. Brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Była więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie podjęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologii klasycznej. W 1946, jako studentka 1 roku, została zatrudniona na UW jako asystentka prof. Jerzego Manteuffla pierwszego polskiego papirologa i organizatora Katedry Papirologii na Wydziale Historycznym UW. W 1962 roku objęła kierownictwo tej Katedry.

2 lutego 1961 roku Anna Świderkówna, już wtedy docent, złożyła prywatny ślub, że - gdy tylko będzie to realne - wstąpi do klasztoru. Po śmierci matki ślub można było zrealizować. W 1978 Pani Profesor wstąpiła do benedyktynek w Żarnowcu. Rok później wróciła do Warszawy, ponieważ władze zakonne stwierdziły, że nie ma powołania.

W ostatnich latach przedmiotem jej pracy naukowej stało się Pismo Święte. "Teraz, pod koniec mojej kariery uniwersyteckiej piszę tylko o Piśmie Świętym i mówię tylko o nim, gdyż tak wielkie jest zapotrzebowanie" - mówi profesor Świderkówna, autorka m.in. "Rozmów o Biblii" i "Biblii w świecie greckim".


Najważniejsze publikacje
Bogowie zeszli z Olimpu, Chodzić po wodzie, Hellada królów, Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta, Nie tylko o Biblii, Od bogów pogańskich do Boga żywego, Rozmowy o Biblii, Rozmowy o Biblii cd., Rozmowy o Biblii: Nowy Testament, Rozmowy o Biblii: Opowieści i przypowieści, Biblia a człowiek współczesny, Prawie wszystko o Biblii, Chodzić po wodzie. [rozmowy z Anną Świderkówną].

W 2006 została laureatką Feniksa - za nieustanne odczytywanie Biblii - 'księgi życia' - w sposób odsłaniający przed człowiekiem coraz to nowy, głębszy sens jego egzystencji, a 5.3.2007 odebrała prestiżową nagrodę polskiego Pen Clubu im. Jana Parandowskiego.


___________________________________________________________________

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie