Początek świata i człowieka

Na czacie prof. Anna Świderkówna

[18:17] Anna_Swiderkowna: Nie zawsze jest to łatwe, ale jeżeli tego nie spróbujemy, to nigdy nie dowiemy się, co właściwie chce nam Bóg powiedzieć w tym tekście.
[18:18] Anna_Swiderkowna: Bóg bowiem zamknął prawdę w tekście pisanym przez ludzi ułomnych, takich jak my. I podobnie, jak nas nieraz prowadzi w sposób bardzo wyraźny do powiedzenia czegoś drugiemu człowiekowi, tak tym bardziej jeszcze przekazuje nam Swoją prawdę w tekstach pisanych pod Jego natchnieniem.
[18:19] Anna_Swiderkowna: Tylko - na litość Boską - pamiętajmy zawsze, że Biblia nie powstała po to, żeby nas wprowadzać w tajniki historii czy etnografii. Tego tam nie znajdziemy. Jeżeli jakieś teksty będziemy w ten sposób tłumaczyć, to na pewno zejdziemy na bezdroża. Kiedy Bóg mówi na przykład o potopie, to musimy starać się dojść, co On naprawdę chce w tym tekście przekazać.
[18:22] Anna_Swiderkowna: Zastanówmy się zatem, co chcą nam przekazać pierwsze trzy rozdziały księgi Rodzaju? Że wszystko zostało stworzone przez Boga.
Bóg, jak mówi to konstytucja soborowa „O Objawieniu Bożym”, posługuje się autorami ludzkimi, takimi jacy są, z ich wspaniałością, ale także wszelkimi słabościami, zatem żeby zrozumieć, co On nam chce powiedzieć musimy najpierw starać się na wszelki sposób zrozumieć, co ten ludzki autor chciał powiedzieć swoim współczesnym.
[18:25] Anna_Swiderkowna: Może najlepiej będzie dać konkretny przykład.
[18:25] Anna_Swiderkowna: Tak więc na opowieść o potopie złożyły się zupełnie wyraźnie dwie tradycje biblijne. Według jednej na arkę weszło po 6 par zwierząt czystych i po 2 pary zwierząt nieczystych. Według drugiej - po parze każdego gatunku. Dla autora nie było w tym żadnej sprzeczności, ponieważ chodziło tylko o troskę Boga, a nie o taką czy inną liczbę zwierząt.
[18:33] Anna_Swiderkowna: Zresztą może jeszcze bardziej uderzająca jest pozorna sprzeczność w zetknięciu się dwóch tradycji dotyczących stworzenia człowieka.
[18:33] Anna_Swiderkowna: Według jednej Bóg stworzył człowieka na samym końcu, kiedy już wszystkie inne żywe stworzenia zostały stworzone (to według rozdziału 1), natomiast w rozdziałach 2 i 3 wygląda to tak, jakby człowiek został stworzony na samym początku.
[18:34] Anna_Swiderkowna: To jest zresztą zupełnie wyraźnie powiedziane na początku drugiego opisu stworzenia człowieka, to znaczy w rozdziale 2 werset 4 do 6. Człowiek musiał zostać stworzony na początku, bo bez niego całe stworzenie nie miałoby sensu.
[18:36] Anna_Swiderkowna: Takie dwa sprzeczne stwierdzenia na samym początku Biblii powinny nas od razu uprzedzić, że tu chodzi o coś innego niż to, czego normalnie szukamy w mądrych książkach.
[18:37] Anna_Swiderkowna: Każdy z autorów biblijnych ma swoją własną koncepcję stworzenia człowieka, a Bóg, posługując się zarówno ich wiedzą, jak i brakiem tej wiedzy, w ten sposób stara się pokazać nam, o co Mu właściwie chodzi.
[18:37] Anna_Swiderkowna: Sama ta pozorna sprzeczność powinna nam wskazywać właściwą drogę.

[18:37] zaz: Jak zatem interpretować tę sprzeczność dotyczącą kolejności stworzenia człowieka?
[18:38] Anna_Swiderkowna: Tak w pierwszym, jak i w drugim rozdziale człowiek jest po prostu istotą najważniejszą ze stworzonych. Jeden z autorów uważał, że najlepiej wyrazi to umieszczając stworzenie człowiek na początku, drugi wolał je umieścić na końcu.
[18:39] Anna_Swiderkowna: A który jak rozumował, to chętnie sam opowie nam, jeżeli tylko zechcemy przeczytać uważnie trzy pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju.
[18:40] Anna_Swiderkowna: Pamiętajmy jednak zawsze - dosłowność nie musi oznaczać powtarzania słów tekstu.

[18:41] baranek: Pani Prof. Definicja grzechu zawiera słowo "świadomy" - dlaczego więc mówimy o grzechu pierwszych ludzi, skoro oni dopiero po zjedzeniu owocu zaczęli odróżniać dobra od zła ?
[18:42] Anna_Swiderkowna: Jeżeli będziemy czytać uważnie 2 i 3 rozdział Księgi Rodzaju przekonamy się łatwo, że Pani cytuje tutaj słowa węża, który stara się w ten sposób skłonić kobietę, żeby zerwała zakazany owoc (Rdz 3,5). Wąż tam przede wszystkim usiłuje skusić kobietę i w tym celu mówi jej rzeczy, które nie są całkowicie prawdziwe.
[18:45] Anna_Swiderkowna: Tutaj najważniejszym tekstem są słowa z 5 wersu 3 rozdziału, gdzie wąż mówi: "Na pewno nie umrzecie, ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło". Nie chodzi zatem o odróżnianie, ale o swego rodzaju samodzielne decydowanie o tym, co jest dobre, a co jest złe.
[18:47] Anna_Swiderkowna: Wydaje mi się, że w naszym XXI wieku mamy dosyć przykładów szkodliwości takiego właśnie rozumowania. Chociażby narkotyki - żeby przytoczyć tylko jeden z licznych przykładów. Narkoman jest pewien, że wybiera dla siebie dobro, bo przecież nikt nie chce wybrać dla siebie czegoś, co przyniesie mu szkodę.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie