Początek świata i człowieka

Na czacie prof. Anna Świderkówna

My w ten sposób decydujemy sami, często w sposób całkowicie zgubny dla nas, o tym, co jest dobre, a co jest złe.
[18:49] Anna_Swiderkowna: Nie wiem, jakiego przekładu Pani w swoim pytaniu używa, ale niewątpliwie nie jest to przekład dobry.

[18:49] mm_mm_: Pani Profesor, postać kobiety z opisu stworzenia często jest postrzegana jako ktoś gorszy. Najpierw dlatego, że została stworzona z żebra Adama, potem - że to ona dała się skusić. Czy tak jest w rzeczywistości?
[18:50] Anna_Swiderkowna: Właśnie o tym dosłownie w ostatnich dniach pisałam - mój artykuł ukaże się za jakiś czas w krakowskim miesięczniku: "List". Chciałabym jednak powiedzieć to i dzisiaj - otóż przede wszystkim powstaje pytanie, co znaczy to żebro Adama.
[18:51] Anna_Swiderkowna: Często przyjmuje się, jako najbardziej prawdopodobne, że jest to bardzo stara tradycja, sięgająca drugiego tysiąclecia, kiedy to w języku Sumerów było jedno słowo "ti" na określenie żebra i życia. słowo [18:52] Anna_Swiderkowna: Ale jest także inne tłumaczenie, które mnie się wydaje znacznie słuszniejsze. Znajdujemy klucz do niego nieco dalej, wtedy gdy mężczyzna po raz pierwszy widzi kobietę. Woła wtedy: "Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała".
[18:53] Anna_Swiderkowna: Jest to idiom hebrajski, który spotykamy także i w innych miejscach Biblii, na przykład na początku 5 rozdziału 2 Księgi Samuela.
[18:54] Anna_Swiderkowna: Tam do Dawida, który już jest królem, przychodzą przedstawiciele wszystkich 12 pokoleń Izraela i oświadczają mu: "Oto myśmy kości twoje i ciało". Znaczy to: jesteśmy twoimi najbliższymi krewnymi, jesteśmy tacy jak ty.
[18:55] Anna_Swiderkowna: To nie poniżenie - to wywyższenie kobiety. Wywyższenie w sposób zadziwiający, bo faktem jest, że już wtedy w świecie Izraela kobieta na pewno nie była równa mężczyźnie.
[18:56] Anna_Swiderkowna: Co do drugiej wątpliwości, że to ona dała się skusić. Przede wszystkim dał się skusić mężczyzna. To mężczyzna był odpowiedzialny za rodzinę i dlatego jego grzech jest znacznie cięższy niż kobiety.

[18:57] Trinity: Jak interpretować początek 6 rozdziału, o "synach Boga" i olbrzymach ? O "olbrzymach" wspomniano też w Syr. 16,7.
[18:58] Anna_Swiderkowna: To jest pytanie poruszające zupełnie inne zagadnienie - ja mogę tylko powiedzieć jedno: jest to bardzo stary tekst, najprawdopodobniej nierozumiany już przez pierwszych autorów-redaktorów Biblii. Dzisiaj znamy fragment tzw. ksiegi Henocha - apokryficznej apokalipsy, który nam wiele wyjaśnia, ale chyba nie tu i nie w tej chwili jest miejsce, by to tłumaczyć. Tekst jest trudny i na pewno wart rozważenia.

[19:00] baranek: W Księdze Rodzaju pisze, że dopiero kiedy narodził się Enosz - wnuk Adama- zaczęto wzywać imienia Pana. Czy to znaczy, że wcześniej nie mówiono o Bogu? Nie było żadnej formy modlitwy?
[19:02] Anna_Swiderkowna: Skąd ta wiadomość?
[19:03] Anna_Swiderkowna: Enosz pojawia się w 5 rozdziale Księgi Rodzaju. Jest tam lista patriarchów, którzy żyli wiele setek lat...
[19:03] baranek: Rdz 4,25-26 :)
[19:04] Anna_Swiderkowna: Dziękuję. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Chodzi zapewne o imię Boga, to chodzi o imię Jahwe.
[19:05] Anna_Swiderkowna: W żadnym wypadku nie ma tu mowy o Jego istnieniu, czy braku modlitwy, zresztą tylko do Boga zwracano się, obdarzając Go różnymi imionami - Jahwe, Elohim - żeby wymienić tylko dwa najważniejsze.

[19:07] mm_mm_: Czego metaforą jest "drzewo życia"? Dlaczego Pan Bóg akurat z niego zabronił jeść owoc, i dlaczego potem bronił go mieczem ognistym i cherubami?
[19:07] Anna_Swiderkowna: Tu nastąpiło pomieszanie - to są dwa różne drzewa, które zresztą prawdopodobnie pochodzą z 2 różnych wersji. Jedno to drzewo poznania dobra i zła, drugie to drzewo życia.
[19:08] Anna_Swiderkowna: Możemy tu dodać, że: autorzy biblijni w jakiś sposób preferowali drzewo poznania dobra i zła, pomijali zaś drzewo życia. Natomiast w tekstach bliskowschodnich spotykamy raczej drzewo lub roślinę życia.
[19:10] Anna_Swiderkowna: Warto byłoby o nich kiedyś jeszcze pomówić - ale to dłuższy temat.

[19:11] ksiadz_na_czacie7: Na zakończenie dzisiaj - pytanie osobiste....
[19:11] zaz: Jakie odkrycie czy jaka myśl z tej Księgi najbardziej Panią poruszyły?
[19:11] Anna_Swiderkowna: Mogę powiedzieć właściwie tylko jedno: wielką radością i zachwytem było dla mnie odkrycie sensu tych trzech pierwszych rozdziałów księgi Rodzaju, i bardzo chętnie bym się z Państwem tym odkryciem jeszcze podzieliła, ale to już następnym razem.
[19:12] Anna_Swiderkowna: może za miesiąc.

[19:12] ksiadz_na_czacie7: Zapraszamy zatem ponownie :)
[19:13] ksiadz_na_czacie7: I mam nadzieję.....
[19:13] ksiadz_na_czacie7: że również można będzie odpowiedzi Pani Profesor znaleźć na biblia.wiara.pl :)
[19:14] Anna_Swiderkowna: Z przyjemnością.
[19:14] ksiadz_na_czacie7: Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i to nie tylko na dzisiejszą rozmowę,
[19:14] ksiadz_na_czacie7: ale na cały cykl rozmów, z których następna odbędzie się najprawdopodobniej 22 kwietnia,
[19:15] ksiadz_na_czacie7: o czym jeszcze poinformujemy na stronie czatu :)
[19:15] Anna_Swiderkowna: Mam nadzieję, że tak będzie.
[19:15] ksiadz_na_czacie7: Wszystkim dziękuję za dzisiejszą rozmowę, życzę dobrego wieczoru i spokojnej nocy. Szczęść Boże :)
[19:15] Anna_Swiderkowna: Również dziękuję za rozmowę.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie