Festiwal Strefa Chwały, Saletyńskie Spotkanie Młodzieży, Letnia Szkoła Biblijna, wczasorekolekcje dla rodzin – to tylko kilka propozycji na wartościowe wakacje w duchu katolickim. Część z nich ze względu na trwającą epidemię przeniosła się do internetu, natomiast inne odbędą się z ograniczoną liczbą uczestników. Spośród wielu letnich propozycji parafii, ruchów i zakonów każdy może znaleźć coś dla siebie.
Festiwal Strefa Chwały 2020
- Weź udział w rekolekcjach, które od 28 lat ożywiają rzeczywistość uwielbienia w Polsce. Głębia Ducha, znakomici mówcy i poziom realizacji to coś, co wpływa na setki wspólnot w Kościele - zachęcają organizatorzy festiwalu Strefa Chwały 2020. Tym razem wydarzenie odbędzie się online w dniach 3-5 lipca.
Wśród tegorocznych mówców znajdą się m.in.: aktorzy Dominika i Michał Chorosińscy, youtuber i pisarz Tomasz Samołyk, lider wspólnoty Głos Pana – Marcin Zieliński, wokalistka Agnieszka Musiał, kaznodzieja wędrowny o. Tomasz Nowak, metropolita łódzki bp Grzegorz Ryś.
Strefa Chwały Festiwal to rekolekcje uwielbieniowe, zazwyczaj połączone z wakacyjnym wypoczynkiem, a także spotkanie ludzi, którzy chcą budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. - To dla mnie miejsce podejmowania przełomowych decyzji. To wspaniałe i przełomowe spotkanie, które owocuje na przestrzeni całego roku – zachęca Arkadiusz Zbozień, znany jako raper Arkadio. Twórcy od lat wykorzystują nowoczesną technologię estradową do tworzenia wydarzeń, które zwracają uwagę nie tylko osób zaangażowanych duchowo. Organizatorem jest Stowarzyszenie Muza Dei. Więcej szczegółów na stronie 2020.strefachwalyfestiwal.pl/
Saletyńskie Spotkanie Młodzieży w Dębowcu
Kolejną inicjatywą, która przeniosła się do internetu, jest Saletyńskie Spotkanie Młodzieży w Dębowcu. Wydarzenie zaplanowano w terminie 8-10 lipca. Część z punktów programu będzie nadawana online ze studia w Dębowcu (konferencje gości, spotkanie z gośćmi z możliwością zadawania pytań, Apel Maryjny, a także wstawki muzyczne). Organizatorzy zachęcają do przeżywania tego czasu we wspólnocie - w formie Eucharystii, spotkań w grupach czy wspólnego uwielbienia. Zarejestrowane wspólnoty dostaną materiały formacyjne, które pomogą w przygotowaniu lokalnych modlitw. Wszystkie punkty w programie dla wspólnot będą również realizowane w małej grupie organizatorów SSM w Dębowcu i transmitowane przez internet. Grupy będą się spotykać w parafiach zgodnie z aktualnymi wytycznymi dla zgromadzeń. Osoby, które zapiszą się na SSM, dostaną pełny dostęp do konferencji, materiałów formacyjnych, linków do spotkania z gośćmi na żywo.
Udział jest bezpłatny. Można natomiast wesprzeć organizatorów dobrowolną wpłatą na pokrycie kosztów wydarzenia.
Konferencję do uczestników Saletyńskiego Spotkania Młodych wygłosi m.in. Michał „PAX” Bukowski - lider zespołu Muode Koty, prowadzący program dla młodzieży Studio Raban. Kolejnym gościem będzie saletyn ks. Karol Tomczak – związany z duszpasterstwem młodzieży organizator poprzednich edycji SSM, który przez 6 lat był odpowiedzialny za Saletyńskie Duszpasterstwo Powołań.
Celem inicjatywy jest zaproponowanie młodzieży dobrego i głębokiego przeżycia czasu wakacji. "To dni refleksji, modlitwy, muzyki i radości dające młodym możliwość spotkania się we wspólnocie, by umocnić swoją wiarę, znaleźć odpowiedź na trudne pytania i problemy, odkryć swoje życiowe powołanie i poznać nowych Przyjaciół Jezusa i Maryi, naładować swoje duchowe akumulatory" – czytamy na stronie internetowej MSSM.
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się na stornie: spotkania.saletyni.pl/zapisy/
Spotkania Młodych w Wołczynie
Również organizatorzy Spotkania Młodych w Wołczynie - bracia kapucyni - zapraszają do wirtualnego uczestnictwa w rekolekcjach. Odbędą się one w dniach 13-16 lipca. Główne wydarzenia będą nadawane z Krakowa w godzinach 19.00-22.00. W niektórych parafiach księża zorganizowali spotkanie w formie półkolonii - uczestnicy będą spotykać się w kościołach na wspólnym uczestnictwie w transmisjach wydarzenia, spotkaniach w grupach, integracji. M.in. w miastach: Piła, Nowa Sól, Wrocław, Bytom, Kielce, Rzeszów.
- Masz 15-30 lat? Chcesz wspólnie uwielbiać Pana Boga? Chcesz doświadczyć Jego miłości? Chcesz poznać nowych ludzi? Chcesz choć przez chwilę nie liczyć czasu? Chcesz zobaczyć, jak to jest cieszyć się z małych rzeczy? Nie czekaj, zapisz się – zapraszają kapucyni. Rejestracji można dokonać pod adresem: wolczyn.kapucyni.pl/zapisy/
Festiwal Życia
Duszpasterstwo młodzieży misjonarzy oblatów jak co roku zaprasza na Festiwal Życia. Tym razem odbędzie się on online w dniach 6-9 lipca. - W ramach tegorocznego Festiwalu zapraszamy młodych do jednej wielkiej gry, która będzie miała miejsce przez cztery dni – tłumaczy o. Tomasz Maniura OMI, prowincjalny duszpasterz młodzieży – Naszym celem nie jest spędzanie festiwalowego czasu przed komputerem. Uczestnicy będą mieli do wykonania dziennie pięć zadań, które będą dotyczyć rozwoju podstawowych sfer życia człowieka: fizycznej, intelektualnej, psychicznej i duchowej – dodaje.
Zadania będzie można wykonywać samodzielnie lub w grupie. Każdy z uczestników otrzyma do złożenia elementy, które utworzą na koniec festiwalu konkretny przedmiot. - Treść festiwalu oparta jest na temacie “Budowanie arki Noego”, ponieważ jest to rzeczywistość, która przypomina obecną sytuację świata w dobie koronawirusa. Tak jak kiedyś świat topił się w powodzi, tak teraz analogicznie można porównać, że świat topi się w epidemii. Wtedy nikt nie wiedział, kiedy powódź się zakończy, i teraz podobnie, nikt tak naprawdę nie wie, kiedy skończy się epidemia. Ale w całej tej sytuacji, też tej epidemii, co nas może uratować? Tak jak Noego - posłuszeństwo czy słuchanie Bożego słowa – wyjaśnia ojciec Maniura.
Od kilku lat Festiwal Życia odbywa się w Kokotku, w Oblackim Centrum Młodzieży. W ostatniej edycji wydarzenia wzięło udział w sumie ponad 4 tysiące osób. Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja na stronie festiwalzycia.pl.
Letnia Szkoła Biblijna
Ewangelia i listy św. Jana – to temat czwartej edycji Letniej Szkoły Biblijnej, która odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia. Wykłady poprowadzi ks. dr hab. Adam Kubiś - zastępca redaktora naczelnego półrocznika „Verbum Vitae”, który wykładał na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim w Rzymie. Jest też jednym z moderatorów i nauczycieli Szkoły Dabar.
Na czas trwania rekolekcji można zarezerwować nocleg w klasztorze oo. dominikanów w Ustroniu. Można też wybrać wariant bez noclegu. W wypadku ograniczeń epidemiologicznych uniemożliwiających prowadzenie Letniej Szkoły Biblijnej organizatorzy zapewniają, że wszystkie wpłacone pieniądze zostaną zwrócone. Zapisy: hermanice.dominikanie.pl/2020/06/20/letnia-szkola-biblijna-zapisy/
Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej
Inną propozycją dominikanów jest Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: "Modlić się jak benedyktyni". Odbędzie się onae w dniach 18-21 sierpnia, stacjonarnie i internetowo.
To nowa inicjatywa, której celem jest zapoznanie się z różnymi drogami duchowości w Kościele katolickim. Pierwsza edycja poświęcona będzie jednej z najważniejszych dróg duchowości chrześcijańskiej – benedyktyńskiej, która, jak podkreślają organizatorzy, nadal jest aktualna i cenna. Spotkania poprowadzi benedyktyn z Tyńca o. Włodzimierz Zatorski, były opat, założyciel wydawnictwa Benedyktynów Tyniec, autor wielu książek i publikacji z zakresu duchowości.
Dla osób, które chcą uczestniczyć w wykładach fizycznie, koszt spotkania wynosi 100 zł. Dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach online, koszt stanowi dobrowolna ofiara. Zainteresowanym zostanie przesłany prywatny link do transmisji. By potwierdzić wolę uczestnictwa, należy wypełnić formularz na stronie: hermanice.dominikanie.pl/2020/06/20/letnia-szkola-duchowosci-chrzescijanskiej/
Wczasorekolekcje dla rodzin
Ciekawym wariantem są również wczasorekolekcje dla rodzin w Skrzatuszu. Ze względu na epidemię wszystkie plany rekolekcyjne w tamtejszym Domu Pielgrzyma zostały odwołane. Jednak siostry proponują w tym czasie wypoczynek dla rodzin połączony z odnowieniem życia duchowego. Pobyt obejmuje nocleg, wyżywienie, codzienną wieczorną Eucharystię, konferencję i adorację. Istnieje również możliwość wyjazdu z Domu Pielgrzyma na cały dzień. (np. nad jeziora, do parku linowego, na spływy kajakowe, do Aquaparku Piła, na trasy rowerowe, do Muzeum Wojskowego w Wałczu). Szczegółowych informacji udziela s. Goretti: tel.: 698 446 375; dompielgrzyma@skrzatusz-sanktuarium.pl