Co z weekendem majowym?

Przed nami czas, w którym zazwyczaj gdzieś wyjeżdżaliśmy, a muzea czy różnego rodzaju ośrodki turystyczne przygotowywały na ten moment specjalne oferty.

W tym roku już po raz drugi z rzędu będziemy pozbawieni tych możliwości. Co zatem pozostaje? Nawet w sytuacji, w jakiej jesteśmy, możemy zagospodarować ten czas pożytecznie. Jak przekonuje Agata Witkowska, przewodniczka i pilot turystyczny, okolice Lublina obfitują w ciekawe miejsca, do których możemy się wybrać na krótsze lub dłuższe wycieczki.

Agata Witkowska proponuje zacząć od popularnego trójkąta turystycznego, czyli zachodniej części naszego województwa. - Trójkąt turystyczny wziął nazwę od trzech miejscowości, z grubsza wyznaczających ten obszar, czyli Nałęczowa, Kazimierza i Puław - wyjaśnia. - Poza najpopularniejszymi miejscami, takimi jak park zdrojowy w Nałęczowie czy rynek albo Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym, jest tam wiele innych ciekawych atrakcji, z którymi warto się zapoznać.

Na przykład malownicze twory geologiczne - wąwozy lessowe. Nie na darmo organizacja turystyczna, powołana ponad dekadę temu w celach promocji lokalnej turystyki, nosi nazwę Kraina Lessowych Wąwozów. Zrzesza ona gminy z tamtego obszaru i w 2019 r. uzyskała tytuł Polskiej Marki Turystycznej, jako jedna z pięciu destynacji w naszym kraju uprawnionych do posługiwania się tym tytułem.

Agata Witkowska zachęca, by zajrzeć na stronę www.kraina.org.pl. Tam - jak mówi - znajdziemy interesujące propozycje szlaków pieszych, rowerowych czy np. kajakowych, o różnej długości i urozmaiconych walorach dydaktycznych. - Oprócz tras przyrodniczych znajdziemy tam np. szlak Grodziska nad Chodelką, obejmujący m.in. grodzisko w Żmijowiskach i Skarpę Dobrską, skąd roztacza się piękny widok na Małopolski Przełom Wisły - opowiada. - Ze Skarpy Dobrskiej dotrzemy, pieszo lub rowerem, do Kazimierza Dolnego, mijając po drodze słynny wiatrak w Mięćmierzu.

Warte polecenia są też, zdaniem przewodniczki, okolice jeziora Piskory, położonego między Puławami a Gołębiem. - W tamtejszym rezerwacie możemy spotkać przedstawicieli wielu rzadkich gatunków ptaków - podpowiada.

Oczywiście jednym z piękniejszych zakątków zachodniej Lubelszczyzny jest Janowiec. - Położony tam zamek - podobnie jak inne oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - najprawdopodobniej będzie zamknięty na czas majowego weekendu - zaznacza A. Witkowska. - Nie znaczy to, że nie można tam pojechać - przekonuje. - Wystarczy zostawić samochód na przyzamkowym parkingu i można udać się na spacer skrajem skarpy, w kierunku miejscowości Oblasy. Będziemy mogli podziwiać piękny widok na znajdujące się po drugiej stronie Wisły kamieniołomy i sam Kazimierz Dolny. Oprócz spaceru skrajem skarpy można również obejrzeć, niestety też z zewnątrz, niewielki, aczkolwiek interesujący, skansen.

W bardzo bliskim sąsiedztwie Lublina znajdują się Lasy Kozłowieckie. Można dostać się tam nawet autobusem MPK. - Dojeżdżamy do Nasutowa, skąd możemy wyruszyć pieszo na eksplorację tego kompleksu leśnego - zachęca pani Agata. - Możemy też dotrzeć tam autem i zostawić je na parkingu Kopanina, znajdującym się blisko drogi krajowej nr 19.

Kolejną propozycją, którą poddaje przewodniczka, jest spacer doliną rzeczki Ciemięgi. - Całkowita długość trasy wynosi ok. 30 km. Przebiega ona przez obszar chronionego krajobrazu i daje możliwość zapoznania się z urodą okolic położonych bardzo blisko Lublina, przez co, paradoksalnie, często niedocenianych - podkreśla.

Ciekawą wycieczką przyrodniczą, szczególnie dla rodzin z dziećmi, może być spacer ścieżką Kleniewo. Rozpoczyna się ona w miejscowości Pomorze koło Opola Lubelskiego. Dojazd ułatwiają znaki drogowe w miejscowości Kazimierzów. Ścieżka w kształcie pętli zaczyna się obok wiaty turystycznej nad spiętrzeniem rzeki Chodelki. Poprowadzona jest przez kompleks leśny, wzdłuż lewego brzegu rzeki. Na trasie ustawione są tablice edukacyjne. Znajdziemy na nich informacje o krzewach, drzewach, mieszkańcach lasu oraz o gospodarce leśnej. W połowie trasy, nad rozlewiskiem rzeki Chodelki, znajduje się platforma widokowa. Można z niej obserwować ptaki i podziwiać krajobraz.

Propozycji na aktywne spędzenie czasu jest mnóstwo. Po więcej inspiracji można zajrzeć do Biura Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie