Znany, marmurowy sarkofag matki Zygmunta Krasińskiego w opinogórskim kościele miał od dawna mieć swoje pendant w postaci nagrobka samego poety. Po blisko stu latach projekt ma wreszcie szansę realizacji, choć z pewną modyfikacją.
Agnieszka Małecka/GN
Kościół w Opinogórze
Nazywany jest Wawelem Mazowsza, bo znajduje się w nim grób trzeciego wieszcza – Zygmunta Krasińskiego
– Przywracamy przestrzeni historycznej obiekty, które funkcjonowały w tym majątku – wyjaśnia Janusz Kochanowicz. – Przez lata był tu PGR i popegereowskie zabudowania. W 1989 r. została oddana do muzeum dawna oficyna dworska – przypomina. W 2008 r., dzięki środkom samorządu województwa mazowieckiego, stanął na nowo dwór opinogórski, według projektu z 1908 r., autorstwa Józefa Gałęzowskiego.
Powstał kolejny projekt, tym razem na zespół folwarczny, w którym będzie powozownia dworska, ptaszarnia z ekspozycją ptaków, włącznie z chodzącymi wolno pawiami, letnią kawiarenką, salonikiem do nauki muzyki i parkingiem.
Imieniny z rozmachem
Ostatecznym, ambitnym celem kolejnych przedsięwzięć podejmowanych w dawnej siedzibie Krasińskich jest zamienienie jej w ośrodek naukowo-badawczy.
– Tworzą się tu trzy zespoły budowli. Na pierwsze centrum składają się zameczek, oficyna i dwór. Drugie centrum to oranżeria i domek ogrodnika. A trzecie to zespół folwarczny. Mamy jeszcze projekt na hotel, który powstałby na bazie 200-letniej szkoły – wymienia Janusz Kochanowicz. W budowie jest oranżeria, rekonstruowana na podstawie rysunków Feliksa Dzierżanowskiego. W niej powstanie sala teatralno-konferencyjno-kinowa na 200 miejsc.
Prace mają być zakończone za rok. W lutym przypadają rocznice urodzin i imienin poety. Jednak opinogórskie obchody 200. rocznicy jego urodzin (19 lutego) zostaną przeniesione na 2 maja, czyli dzień imienin Zygmunta.– Chcemy, by to miejsce żyło – podkreśla dyrektor Muzeum Romantyzmu.
***
Do zobaczenia…
Oficyna - wystawa czasowa „Kossakowie - trzy pokolenia malarzy”czynna do końca kwietnia. Na niej prezentowane są obrazy Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków. Ponad 50 obrazów poświęconych tematyce historyczno-batalistycznej, motywom koni i scenom z życia polskiej arystokracji.
Dwór - ekspozycja stała o polskim romantyzmie, jego historycznym kontekście. Prezentuje eksponaty związane z preromantyzmem, konfederacją barską, powstaniami listopadowym i styczniowym.
Zamek - ekspozycja poświęcona Zygmuntowi Krasińskiemu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |