Na majowe (i nie tylko) wędrówki. Rotunda św. Gotarda

Ukryta wśród XX-wiecznych bloków w pobliżu rynku w Strzelinie przypomina o świętym, którego imię nosi jedna z alpejskich przełęczy. Św. Gotard, dziś mało w Polsce znany, był jednak bardzo popularny w czasach, gdy książę Bolko I Surowy nadawał Strzelinowi prawa miejskie.

Żył w latach 960-1038. Pochodził z Bawarii. Został mnichem, potem biskupem Hildesheim. Za swych biskupich rządów prowadził w Alpach dom będący rodzajem noclegowni-schroniska – z którego korzystali zwłaszcza pielgrzymi wędrujący do Rzymu. Stąd wzięła się nazwa „Przełęcz św. Gotarda”.

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie została wzniesiona w XIII lub nawet w XII wieku. To jedna z najstarszych świątyń na Śląsku.

– Niedaleko wznosił się wielki kościół pw. św. Michała Archanioła, patrona Strzelina, ale w 1945 r. został zniszczony. Rotunda szczęśliwie przetrwała – opowiada ks. Przemysław Paruch ze strzelińskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. – Służy dziś jako kościół pomocniczy. Kiedyś odprawiane w niej były niedzielne Msze św. o 16.00, ale obecnie (wobec dużej liczby uczestników) przeniesione zostały do większego kościoła parafialnego. Przed epidemią można było w rotundzie uczestniczyć w Eucharystii w poniedziałki o 7.00. Zapewne od września wrócimy do tej tradycji. Czasem odbywają się tu spotkania modlitewne grup parafialnych, na przykład Odnowy w Duchu Świętym.

Wewnątrz rotundy, w pobliżu pięknego witraża ze św. Michałem Archaniołem, stoi od kilku lat figura św. Gotarda. Najstarsza część budowli to romańska wieża (dziś znajduje się tu konfesjonał). W rotundzie przed I wojną światową odprawiane były nabożeństwa w języku polskim – stąd nazywana była „polnische Kirche”.

Zobacz zdjęcia:

Z majową wizytą w Strzelinie

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 12.05.2022

Z majową wizytą w Strzelinie

​Miasto słynie nie tylko z granitu. Warto poznać Rotundę św. Gotarda czy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z Kalwarią Strzelińską. Więcej TUTAJ

więcej »

Warto odwiedzić stary kościół w ramach spaceru po strzelińskich ulicach – kryjących wspomnienie długiej historii miasta, którego miasta wiąże się z wytwarzaniem łuków. Na rynku trwają prace przy odbudowie ratusza strzelińskiego, zniszczonego w 1945 r. Nad miastem wznosi się już jego wieża, odbudowana w 2011 r., z tarasem widokowym i wystawą znajdującą się we wnętrzu budowli. W pobliżu znajduje się Dom Książąt Brzeskich, tuż za nim kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i otoczona murem Kalwaria Strzelińska.

– To teren poklasztorny – wyjaśnia ks. P. Paruch, wspominając o sprowadzonych tu przez księcia Bolka klaryskach, które zamieszkiwały w Strzelinie do czasów reformacji, o augustianach, boromeuszkach – pamiętanych jeszcze przez współczesnych mieszkańców (pełniły posługę w Strzelinie do 2007 r.). – Znajdują się tu stacje Drogi Krzyżowej. Można prywatnie rozważać Mękę Chrystusa, ale mamy też, jako parafia, pozwolenie, by w każdy piątek roku, za wyjątkiem świąt i uroczystości, odprawić tu Drogę Krzyżową – dodaje.

Na majowe (i nie tylko) wędrówki. Rotunda św. Gotarda Agata Combik /Foto Gość Ks. Przemysław Paruch przy figurce patrona kościoła.

Na terenie kalwarii – mającym kształt zacisznego ogrodu – umieszczono między innymi tablice Dekalogu, tuż przy pręgierzu, który stał kiedyś na strzelińskim rynku. Uwagę przykuwa wielki pomnik Jana Pawła II, ale także figury Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej.

W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego znajdują się relikwie Krzyża Świętego. W prezbiterium dostrzec można popiersia Apostołów – z pozostawionymi miejscami na relikwie. – A tu znajduje się figurka Dzieciątka Jezus – podobna do praskiej. Przed Bożym Narodzeniem odmawiana jest u nas nowenna do Dzieciątka Jezus – pokazuje ks. Przemysław.

Uwagę przykuwa między innymi piękna ambona (z której w niedziele głoszone są kazania), okazała figura św. Michała Archanioła, powojenne pamiątkowe tablice, odnoszące się do wydarzeń historycznych. Wiele obrazów i rzeźb to dzieło XVIII-wiecznego artysty Jana Józefa Klimy.

Wzgórza Strzelińskie, z pięknym Gromnikiem, sanktuarium w Nowolesiu z bramą-rybą, kompleks klasztorny w Henrykowie, zalew w Białym Kościele, kamieniołomy… Jest wiele powodów, dla których warto udać się w okolice słynnego z granitu Strzelina. Turyści czy pielgrzymi czasem przejeżdżają jedynie przez miasto, tymczasem warto choć na chwilę się tu zatrzymać.

Szczegółowe informacje o zwiedzaniu – rotundy i nie tylko – znaleźć można na stronie www.kulturastrzelin.pl w zakładce „Informacja Turystyczna”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama