Centrum międzynarodowej salezjańskiej pomocy Ukrainie od czerwca działa na Ursynowie. Dzięki współpracy z 134 salezjańskimi ośrodkami na całym świecie udało się m.in. zakupić busa dla szkoły w Żytomierzu i maszyny do szycia na potrzeby ukraińskiego wojska.
Bus stojący przed Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym na warszawskim Ursynowie to częsty widok. Właśnie trwa pakowanie darów, które zostaną przewiezione do Lwowa. Pomoc jest organizowana ściśle według zamówień z Ukrainy. Dary i środki finansowe spływają z całego świata, koordynują je salezjanie z Ursynowa. - Może to dziwnie zabrzmi, ale byliśmy przygotowani na wybuch wojny, dlatego już w południe 24 lutego wystartowała nasza strona kampanijna. Wszystkie informacje były przekazywane w sześciu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim i polskim. Rozdzwoniły się telefony, zaczęły spływać maile i już pierwszego dnia pojawiły się wpłaty na konto - mówi dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego z Ursynowa ks. Jacek Zdzieborski SDB.
Od czasu agresji Rosji na Ukrainę ośrodek na warszawskim Ursynowie działa na pełnych obrotach. - Dzięki pomocy wolontariuszy, także uczniów ze szkół, którzy zgłosili się wraz ze swoimi opiekunami, segregowaliśmy dary: w jednym pokoju żywność, w drugim środki czystości, dalej artykuły higieniczne, środki medyczne. Odpowiednio opisane dary trafiały na Ukrainę do naszych salezjańskich ośrodków m.in. we Lwowie, Kijowie i Żytomierzu oraz do mniejszych miejscowości - Przemyślany, Bóbrka, Korostyszew - mówi ksiądz dyrektor. - Otworzyliśmy także dla uchodźców swoje ośrodki i domy zakonne. Łącznie w całej Polsce udało się przygotować ponad tysiąc miejsc noclegowych - dodaje.
Dobrze zorganizowana przez polskich salezjanów pomoc Ukrainie zwróciła uwagę władz generalnych zgromadzenia w Rzymie. Do Polski przyjechała delegacja z Włoch. Zaproponowano, by prowincja warszawska podjęła się koordynacji działań całej międzynarodowej salezjańskiej wspólnoty działającej w 134 krajach.
Obecnie zarząd prowincji warszawskiej zajmuje się logistyką pomocy: koordynowaniem potrzeb zgłaszanych przez współbraci na Ukrainie oraz ośrodki salezjańskie dla uchodźców, pozyskiwaniem środków finansowych, rozsyłaniem zleceń i zapotrzebowania do salezjańskich ośrodków misyjnych na całym świecie. Niektóre z przeprowadzonych akcji m.in. zakupu busa dla szkoły w Żytomierzu, czy maszyn do szycia dla ukraińskich kobiet we Lwowie są udokumentowane na salezjańskiej stronie: misjesalezjanie.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |