Czy Ewangelie są pewne? (4)

Brak komentarzy: 0

oprac. ks. Adam Sekściński

publikacja 16.05.2011 09:26

Autentyczność cudów w Ewangeliach

Kilka wskazówek dla autentyczności tego powiedzenia:

  • Wspólnota pierwotna, która traktowała Jana jako tego, który dał otwarcie „świadectwo" o Chrystusie (J 1,7.15) nie mogła była wymyślić żądania Chrzciciela, który wyraża poważne wahanie w swojej wierze: czy Jezus jest Tym, „który miał przyjść"?
  • Określenia chrystologicznego, jakiego używa: „Ten, który ma przyjść" nie stosuje się ani w judaizmie, ani w chrześ­cijaństwie tamtych czasów.

Widzimy tutaj, jak Jezus poprawia pojecie, jakie Jan miał o Mesjaszu. Zapowiadał „Tego, który miał przyjść" według proroc­twa Daniela 7,13: Syna Człowieczego, który dokona mścicielskiego sądu Bożego. Trzeba zatem się nawrócić, powiedział Chrzciciel, aby uniknąć sądu Bożego.
A oto Jezus, sam również wzywając stale mężczyzn i niewia­sty do przebaczania, od razu ofiarowuje im swoje przebaczenie. Je­zus daje przebaczenie po to, by się nawracać. Kontrast jest oczy­wisty.
Jak kiedyś Piotr zgorszył się zapowiedzią Mesjasza cierpiące­go (Mt 16,22-23), tak Jan zostaje zbity z tropu obrazem Mesja­sza współczującego, który zajmuje się uzdrawianiem i przebacza­niem.

3. Kryteria autentyczności są liczne

1) Spójność tych opisów ze zwyczajnym stylem Jezusa:

  • Jezus przemawia w nich z prostotą, trzeźwością i władzą: do uzdrowienia wystarczy jedno słowo.
  • Brak cudów karzących: Jezus odrzuca propozycje synów Zebedeusza żądającą, by spadł ogień z nieba na miasta Samarii, które odrzucjły nauczanie Mistrza. Zauważmy, że uschniecie drzewa figowego nie stanowi kary zadanej jakiejś osobie, ale przypowieścią w czynie (jak u proroków) prze­znaczoną na to, by naród żydowski zrozumiał swoją winę.
  • Religijny kontekst cudów: prośba chorego, wezwanie do wiary i do nawrócenia.
  • Żadnej „propagandy" wokół cudów: Jezus nakazuje uzdro­wionym milczenie.

2) Niezgodność tych opisów z ówczesnymi koncepcjami żydowskimi i z praktyką Kościoła pierwotnego.

  • Jezus dokonuje cudów we własnym imieniu (zamiast wzywać imienia Bożego, jak to czynią prorocy, lub imienia Jezusa, jak to będą czynić Apostołowie).
  • Leczy trędowatych dotykając ich (choć byli w stanie legalnej nieczystości).

3) Różnice w szczegółach w licznych opisach cudów, ale zgodność co do istoty.

Zobacz na przykład uzdrowienie syna setnika u Mateusza i u Łukasza: w pierwszym przypadku setnik sam idzie na spotkanie z Jezusem; w drugim posyła do niego jednego ze swych przyjaciół. Historia ustawicznie odwołuje się do tego argumentu. Zbyt dosko­nała zgodność wzbudza nieufność, podczas gdy istotna zgoda, mimo drobnej różnicy, napawa zaufaniem.

4) Niemożliwość wyjaśnienia całego przebiegu życia Jezusa, jeśli zaprze­czymy cudom:

  • Uniesienie mieszkańców Galilei od pierwszych miesięcy.
  • Sława wielkiego proroka wobec tłumów.
  • Wiara apostołów w jego tytuł Mesjasza.
  • Decyzja zniszczenia Jezusa podjęta przez najwyższych ka­płanów i faryzeuszów na skutek wskrzeszenia Łazarza.

Można zatem postawić wniosek, że opisy ewangeliczne cudów nie zostały stworzone od początku do końca przez pierwotne wspólnoty chrześcijańskie. Przekazują one dobrze poświadczone fakty.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 3 z 3 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama