Pod hasłem "Zawsze w górę" odbędzie się 7 czerwca Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000. Czy młodzież da się zaprosić, by zejść z kanapy, porzucić życie ze smartfonem w ręku i wyruszyć? - pytał w czwartek w Warszawie przewodniczący rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.
W czasie czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży bp Grzegorz Suchodolski zapowiedział, że Spotkanie Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 7 czerwca, zorganizowane zostanie we współpracy z Festiwalem Życia w Kokotku, który odbędzie się w dniach 7-13 lipca.
"Dzisiaj pytamy siebie, czy współczesny Kościół jest w stanie i ma narzędzia, by zaproponować młodzieży przejście i to zawsze w górę?" - powiedział.
"To z czym musimy się zmierzyć w duszpasterstwie młodzieży, to jest pytanie: czy młodzież kanapowa da się zaprosić do tego, by zejść z kanapy, porzucić spokojne życie ze smartfonem w ręku (...) i wyruszyć w drogę na jubileuszowe pielgrzymki? To nasze zadanie, żeby ich zachęcić, zaprosić i znaleźć odpowiednie narzędzia" - dodał.
Dominikanin o. Tomasz Nowak poinformował, że tegoroczne Spotkanie Młodych na Polach Lednickich przebiegnie pod hasłem: "Zawsze w górę". Wyjaśnił, że hasło zostało zaczerpnięte od zmarłego w wieku 24 lat bł. Pier Giorgio Frassatiego, ogłoszonego w 1990 r. patronem ludzi młodych. Duchowny przypomniał, że w tym roku papież Franciszek ogłosi go świętym.
Duszpasterz Lednicy siostra Łucja Rado zapowiedziała, że w programie Lednicy znajdzie się kilkanaście warsztatów tematycznych, konferencje, panele dyskusyjne oraz strefa fitness, gdzie młodzi będą mogli wziąć udział w zajęciach sportowych, tanecznych oraz grach zespołowych.
Dodała, że przez cały dzień otwarte będzie Pole Rozmów - strefa, gdzie na uczestników czekać będą księża, świeccy ewangelizatorzy oraz psychologowie. Młodzi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty, a także porozmawiać o swoich problemach.
"W tym roku chcemy młodzież zachęcić, aby na wzór Frassatiego zaangażowali się w pomaganie i wolontariat w swoich środowiskach - w domach, szkołach, na uczelniach. Dlatego przygotowaliśmy też specjalną strefę caritas" - zaznaczyła.
Organizator Festiwalu Życia w Kokotku z Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA ojciec Tomasz Maniura poinformował, że tegoroczny festiwal przebiegnie pod hasłem: "Przejście".
Wyjaśnił, że patronem Festiwalu Życia w Kokotku będzie Mojżesz - starotestamentalny prorok, który przeprowadził Izraelitów z niewoli egipskiej przez pustynię do ziemi obiecanej.
"Obecnie w życiu młodych jest wiele rzeczywistości ciemnych, niepewności i strachu o przyszłość. Chcemy zaproponować im drogę pełną nadziei. Mojżesz - przewodnik narodu wybranego, może być dla nich inspiracją do tego, by nie bali się wyruszyć w niebezpieczną drogę w nieznane, na której towarzyszyć im będzie Bóg" - zastrzegł.
Zaznaczył, że w czasie tych 7 dni festiwalu organizatorzy chcą pochylić się nad trudnymi sytuacjami w życiu młodych ludzi. "Przez codzienne warsztaty, pracę w grupach i +strefę chill out+ chcemy pomóc im się otworzyć, dzielić się swoimi przeżyciami i stawać w prawdzie. To stawanie w prawdzie jest bardzo trudne w czasach, gdy na co dzień świat i media społecznościowe wzywają nas do osiągania sukcesu i bycia ciągle uśmiechniętym" - powiedział.
Przekazał, że w programie Festiwalu znajdą się także koncerty, konferencje, wieczór uwielbienia oraz ekstremalny Bieg Festiwalowicza przez błoto, las i piasek.
O. Maniura poinformował, że ruszyły już zapisy na tegoroczny festiwal. Zgłoszenia można przesyłać przez stronę: www.bilety.festiwalzycia.pl
Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Twórcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.
Pierwszy Festiwal Życia odbył się w 2018 r. pod hasłem "Wstań!". Głównym organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest misjonarz oblat ojciec Tomasz Maniura, założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA.