Moda, perfumy i szpiedzy

Według biografii Chanel, która ukaże się we wtorek, pierwsza dama francuskiej mody była szpiegiem pracującym dla Abwehry - pisze Hal Vaughan, powołując się na francuskie, niemieckie, brytyjskie i amerykańskie archiwa.

Książka "Sleeping with the enemy, Coco Chanel's secret war" (ang. Sypiając z wrogiem, tajna wojna Coco Chanel) pióra mieszkającego we Francji amerykańskiego dziennikarza ukaże się na razie tylko w USA.

Autor oskarża Chanel, która zawsze temu zaprzeczała, o współpracę z nazistami; w 1940 roku, mając wówczas 57 lat Coco miała zostać zrekrutowana przez Abwehrę (niemiecki wywiad i kontrwywiad wojskowy).

Stała się agentką F-7124. Pseudonim Chanel "Westminster" pochodził od nazwiska jej dawnego kochanka diuka de Westminster.

Vaughan tłumaczy misje, których podjęła się dla niemieckiego wywiadu, wolą wydostania z niemieckiego obozu jej siostrzeńca Andre.

Chanel zakochała się też w niemieckim oficerze i szpiegu, baronie Hansie Guntherze von Dincklage, zwanym Spatz, z którym łączył ją miał długi romans.

Wpływy i pozycja Spatza pozwoliły Coco podczas okupacji mieszkać w luksusowym hotelu Ritz, gdzie bywali wówczas Hermann Goering i Joseph Goebbels - pisze Vaughan.

Tuż po wyzwoleniu Francji pierwsza dama mody została na krótko aresztowana. Wypuszczono ją dzięki interwencji jej przyjaciela Winstona Churchilla.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, SŁUŻBY, USA

 • A
  17.08.2011 19:12
  "z którym łączył ją miał długi romans"
  łączyĆ
 • Tetzel
  18.08.2011 20:09
  Obecny papiez w czasach swojej wczesnej mlodosci byl czlonkiem Hitler Jungen.Trudno powiedziec na ile mlody Ratzinger podzielal poglady wodza III rzeszy,a sam fakt przynaleznosci Benedykta XVI do faszystowskiej oranizacji jest wstydliwie przemilczany,zatem i ten moj komentarz zapewne nie zostanie opublikowany...Ech ta cenzura!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie