Szkoła ducha

Ikona to okno nie tylko na niebo, ale także na drugiego człowieka.

To już czwarty raz ks. Piotr Nikolski, proboszcz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja w Świdnicy, oraz Michał Bogucki, artysta piszący ikony, zaprosili na warsztaty pisania ikon. Tak jak w roku ubiegłym, tak i teraz odbyły się one w dawnej kaplicy bramnej, a obecnie sali Naczelnej Organizacji Technicznej. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy tutaj uczyć się sztuki ikonograficznej – zapewnia ks. Piotr. – Jest tu dużo miejsca, ciekawe światło, nastrojowe wnętrze, ale nie mam wątpliwości, że i te mury cieszą się naszą obecnością – zaznacza, nawiązując do ubiegłorocznej publikacji w GN o sakralizowaniu rzeczywistości przez sam proces tworzenia ikony i o wymowie tego aktu w kontekście desakralizowanej przestrzeni dawnej kaplicy.

Dla ludzi

Warsztaty to jeden z najważniejszych sposobów istnienia niewielkiej wspólnoty prawosławnej w świadomości świdniczan. Poza nimi bardzo cenną inicjatywą jest cykl spotkań z kinem rosyjskim, prowadzonych przez popadię Natalię Nikolską. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zaprosiliśmy panią Natalię do zespołu naszych felietonistów komentujących katechezy niedzielne – Jednak dla mnie pierwszym celem warsztatów jest obudzenie tych parafian, którzy dotychczas nie mieli odwagi czy też potrzeby przyznania się do swych prawosławnych korzeni – mówi ks. Piotr. – Poza tym dla mnie jako pasterza wspólnoty, która ze względu na swą niewielką liczebność zajmuje mało czasu, warsztaty to cenny sposób pełnienia posługi kapłańskiej – dodaje.

Warsztaty malarskie to tylko jedna strona wydarzenia. Jak zwykle nauka techniki pisania jest wsparta teologią i liturgią. – I tak rzeczywiście się dzieje, że można tu poznać wymowę, symbolikę i znaczenie gestów, wydarzeń czy osób związanych z wiarą i Ewangelią – potwierdza Edyta Bucka, która po raz pierwszy wzięła udział w warsztatach. – Jestem bardzo zadowolona z atmosfery i przebiegu warsztatów.

Dla świata

Cenne jest także i to, że wokół warsztatów powstała grupa ludzi rozumiejących się dzięki pięknu sztuki. Wśród wspierających całe przedsięwzięcie są m.in. Urząd Miasta, Seminarium Duchowne, ale także Biblioteka Publiczna czy kilkudziesięciu uczestników kolejnych edycji warsztatów. – To bardzo ważne dla nas grono przyjaciół parafii – podkreśla ks. Piotr. – Jestem już trzeci raz uczestniczką warsztatów – mówi Bogumiła  Murdzek, radna miasta. – Za każdym razem jest to dla mnie okazjado nauki, pogłębienia wiedzy i odkrywania coraz to nowych aspektów ikony. Jest to także mocna lekcja pokory. Spotkanie z mistrzem Michałem Boguckim każe mi uznać własną niedoskonałość warsztatową.

Nie ukrywam, że czas spędzony wśród uczestników warsztatów to także radość dzielenia się pasją malowania i wrażliwością na świat ducha – zapewnia, a następnie opowiada o swojej ubiegłorocznej przygodzie ze św. Marią Egipcjanką w roli głównej. – Postać tej świętej została mi jakby narzucona. Przyznam, że najpierw miałam co do niej pewne opory. Dopiero gdy poznałam jej życie, gdy się z nią zaprzyjaźniłam przez modlitwę w trakcie pisania ikony, odkryłam jej niezwykłe bogactwo i wartość dla mnie samej – przyznaje.

Warsztaty zakończyły się wernisażem w Bibliotece Miejskiej. Wszystkie ikony, które powstały pod kierunkiem Michała Boguckiego, zdobią wnętrze świdnickiej cerkwi.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie