Poznaj wszystkie obietnice

Żadna z partii nie złożyła jednoznacznej deklaracji, że jest za całkowitym zakazem aborcji, ale też żadna nie opowiedziała się otwarcie za eutanazją. Nie chcą podnosić podatków od dochodów, a wejście do strefy euro uzależniają od reformy systemu finansowego krajów w niej będących.

Takie wnioski płyną z kwestionariusza wyborczego, który dla GN wypełniły partie startujące w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Z prośbą o wypełnienie kwestionariusza zwróciliśmy się do pięciu partii, które zarejestrowały listy ogólnopolskie, a ich przedstawiciele zasiadali w minionej kadencji w parlamencie.

W kwestiach światopoglądowych partie wykazały się daleko idącą wstrzemięźliwością. Odpowiadając na pytanie o aborcję, zarówno PiS, jaki i PJN odpowiedziały, że w ich ugrupowaniach w sprawach światopoglądowych nie obowiązuje dyscyplina. Nie oznacza to przecież jednak, że partia jako całość nie może mieć w danej kwestii określonego stanowiska. Tymczasem o ile obie partie są zdecydowanie przeciwko legalizacji narkotyków, prawnemu uznaniu związków homoseksualnych czy zezwoleniu na eutanazję, to w sprawie aborcji oraz in vitro nie wypowiadają się tak jednoznacznie.

Zbieżne stanowisko w sprawach światopoglądowych ma PO i PSL: obie partie są za utrzymaniem obowiązujących regulacji w sprawie aborcji, popierają in vitro, są przeciwko legalizacji narkotyków i eutanazji, różnią się jedynie w kwestii legalizacji związków homoseksualnych: PSL jest przeciw, PO za. SLD jako jedyna partia ma w kwestiach światopoglądowych program całkowicie sprzeczny z nauczaniem Kościoła.

W kwestiach związanych z gospodarką partie mówią, co chciałyby zrobić, aby dany problem rozwiązać, ale nie wskazują, jak to zrobić, uciekają też od jednoznacznych deklaracji, z których można by je rozliczyć.

Żadna z partii nie opowiada się za zwiększeniem podatków indywidualnych. PO zapowiada zmniejszenie podatku VAT od 2014 r., PSL jest za obniżeniem stawki VAT na towary i usługi dla dzieci i młodzieży, PiS chce zakazać podwyższania VAT-u, PJN wprowadzić podatek liniowy na poziomie 19 procent, zaś SLD stopniowo obniżać VAT do 19 procent.

Żadna partia nie opowiada się zdecydowanie przeciwko wejściu Polski do strefy euro, jednak wszystkie uznały, że nie należy tego robić obecnie. Na pytanie, czy Polska powinna podjąć działania na rzecz zahamowania prześladowań chrześcijan na świecie, cztery partie odpowiedziały zdecydowanie, że tak. Zaskoczeniem jest, że przeciwko takim działaniom nie jest SLD, lecz PO, które uznało, że to nie jest obowiązek świeckiego państwa.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Adam
  29.09.2011 08:16
  Niestety nie zgadzam się z tym, że posłowie PiS nie wypowiadają się jednoznacznie w sprawie aborcji. Na ostatnich dwóch głosowaniach dokładnie wszyscy posłowie tej partii głosowali przeciw aborcji pomimo braku dyscypliny partyjnej. Co do in vitro są tam tylko nieliczne wyjątki, nie popierające zakazu tej metody. Porównanie w tym temacie z innymi partiami (za wyjątkiem PJN) jest miażdżące. Widać to jak na dłoni na stronie: http://sprawdzposla.pl
 • Maciej
  29.09.2011 23:17

  Jednoznacznie deklaruje się Marek Jurek (KW Prawica) i płaci za tę postawę cenę swoim życiem. Jak długo jeszcze będziemy wierzyć w "deklaracje i obietnice"?

 • aga
  01.10.2011 23:28
  Zgadzam się z -Adamem - w ostatnich głosowaniach wszyscy posłowie PIS glosowali za całkowitym zakazem aborcji. Nie wiem czy faktycznie wszyscy tam głosujący byli całkowicie przekonani do tej ustawy (oni tylko to wiedzą) ale liczą się fakty i głosowali za całkowitą ochroną życia panie Bogumile!!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie