• JM
  02.05.2011 20:36
  Konserwacja została zakończona i pachnie na odległość przekrętem. Zespół konserwatorów nie dopuszczał przez cały czas trwania prac specjalistów spoza własnego kręgu. Podobnie konferencja na zakończenie odbyła się we własnym gronie (wstęp tylko za zaproszeniami). Za to freski po odsłonięciu porażają nieudolnością i sztywnością, jakich nie widać na archiwalnych zdjęciach z XIX w. Część przemalowań z lat 1930tych pozostawiono nieruszone. Zdaje się, że ktoś wziął ciężkie pieniądze, odwalił fuszerę, a dla własnego bezpieczeństwa nie pokazał jej nikomu kompetentnemu.
 • Dorota
  19.05.2011 16:53
  Na Zamku Lubelskim są zdecydowanie ładniejsze freski.
  Pozdrawiam!!!
 • Anka
  18.11.2011 22:47
  Zgadzam się z Dorotą kaplica w Lublinie to jest coś ;-)
 • Masława
  05.02.2012 18:09
  JM, jak zwykle odzywa się osoba, która nie ma pojęcia o tym, co się działo i jak zwykle oskarża, choć sama nie wie za co... O co Ci chodzi? Byłeś w ogóle w prezbiterium, widziałeś fotografie sprzed 70-ciu lat? Mam wrażenie, że pobieżnie je przejrzałeś i robisz problemy. Jeszcze jestem uczennicą, ale interesowała mnie sprawa tych fresków. Są znaczne różnice. A mówiąc o zniekształceniach, mowa była o tym, jak poprzedni konserwatorzy w ciągu roku usiłowali zrekonstruować malowidła, przy okazji dorzucając coś od siebie. Talaga, Frycz, Makarewicz i kto tam jeszcze pozmieniali treść fresku, więc nie mów, że zostały wzięte pieniądze na marną pracę. Pewnie nie wiesz o tym, ile nowych rzeczy zostało odkrytych, ale o tym już nie wspomnisz... i o tym, ile lat trwały konserwacje i jak dokładnie odkopano oryginalną wersję.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie