ARTUR DUTKIEWICZ Trio w koncercie z cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich

ARTUR DUTKIEWICZ Trio w koncercie z cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich
23 Marca 19:00
Podziemia Kamedulskie, Dewajtis 3 Urząd dzielnicy Bielany m. st. Warszawy

Artur Dutkiewicz - fortepianProjekt „NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium" Data: czwartek, 23 marca 2023 r., godz. 19.00 Miejsce: Podziemia Kamedulskie, ul. Dewajtis 3 Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona ARTUR DUTKIEWICZ Trio: Michał Barański - kontrabas Sebastian Kuchczyński - perkusja Andrzej Wąsik - wizualizacje

Zapowiedzieli swój udział

Pobieranie... Pobieranie...

Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Jerzego Nowosielskiego (w 100-lecie jego urodzin), jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku a także filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela. W nowym projekcie Artura Dutkiewicza "NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium", malarstwo Jerzego Nowosielskiego jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym skomponowanych przez pianistę na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu.
Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej szeroko pojętej muzyki sakralnej takich, jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas - kompozytor ormiański, kontemplacyjna muzyka Johna Coltrane'a a także śpiewy z różnych tradycji duchowych np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, starogrecki, sanskryckie mantry.
Duchowość dla tych wszystkich tradycji jest wspólna i prowokuje do stworzenia materiału dźwiękowego przefiltrowanego przez indywidualne doświadczenia muzyczne i życiowe artystów, stanowiącego swoistą kontynuację nurtu muzyki duchowej ukazanej we współczesnej formie. Sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu, podobnie kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z duchowości wschodu i zachodu i ich muzycznej emanacji.
Podczas koncertu wyświetlane będą, zsynchronizowane z dźwiękiem, specjalnie zaprojektowane i przygotowane przez artystę grafika - Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie videoprojekcji. Połączenie prezentacji jego dzieł z kontemplacyjną muzyką znakomitego pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium.

Na koncert zaprasza Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Bielany

Organizatorzy koncertu: Dzielnica Bielany m.st. Warszawy, Agencja Koncertowa PianoArt, Podziemia Kamedulskie
Patroni medialni: Katolickie Centrum Kultury "Dobre Miejsce", Jazz Forum, Jazz Press

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama