publikacja 25.06.2012 07:00
Kiedy maluje, Matka Boża jakby mówi do niej z obrazu. A i ona szepce Jej o swoich troskach. W ten przedziwny sposób obydwie kobiety coraz bardziej się poznają.
Spod pędzla Bożeny Aleksy pierwsza wyszła Matka Boża Częstochowska. Agata Ślusarczyk/GN
Szeptem do obrazu
Na ceglanych ścianach galerii wisi ich 31. W sumie ma być ich 47 – tyle Madonn przez cały czas swej posługi w Kościele koronował Prymas Tysiąclecia. Koronował, czyli – jak sam mówił – „ubezpieczał w macierzyńskich dłoniach wszystko, co Polskę stanowi”. Malując obrazy, pani Bożena także powierza siebie i swoich bliskich „ubezpieczycielce”. Przed Żegocińską Matką Różańcową w sercu modliła się o łaskę zdrowia dla synowej. Zdrowia nie otrzymała. W zamian dostała wieczną radość. – Widocznie tak miało być – mówi.
Wyrzeźbiona w kamieniu Matka Cyganów stoi w pomorskim Rywałdzie, tam gdzie w 1953 r. był internowany kard. Wyszyński. Agata Ślusarczyk/GN
Łaskawym wzrokiem
W domu jest ciasno. Tak po ludzku. W trzech pokojach na warszawskim Bemowie często przebywa 8 osób. Trójka wnuków, którymi wraz z mężem opiekuje się artystka, pokonuje ustawiony ze sztalug tor przeszkód. – Zgiełk zazwyczaj mi nie przeszkadza. Ale zdarza się, że wstaję o świcie, żeby jeszcze przed wszystkimi mieć chwilę dla siebie. Poza tym mąż bardzo mi pomaga, także finansowo. On wie, że to jest moja pasja – wyjaśnia Bożena Aleksy. Najbardziej lubi „twórcze podniecenie”. Zanim zacznie malować, sięga po ilustrowany album z polskimi Madonnami. Każda ma swoją niepowtarzalną historię…
W starej, typowo pomorskiej wsi Rywałd króluje od 300 lat niewielka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem na ręku. To Pani Rywałdu – Matka Cyganów. Policzki ma mocno zarumienione, na głowie czarną perukę i dużą koronę. Jak mówią podania, w 1930 r. pod figurę z umierającym dzieckiem przybiegła Cyganka. Błagała o zdrowie. Kiedy otrzymała łaskę, natychmiast obcięła sobie warkocz i dowód wdzięczności położyła u stóp Maryi. Od tej pory do najwierniejszych pielgrzymów w Rywałdzie należeli Cyganie. A Madonna zyskała miano „cygańskiej”.
Rozłożone ręce Matki Bożej jakby chcą przygarnąć modlących się u stóp owalnego obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na stołecznej Starówce. Przyjechał do Polski z Włoch, gdzie kult Matki Bożej Łaskawej był już rozpowszechniony. W stolicy o pomoc do Bożej Rodzicielki zwrócono się w 1664 r., kiedy miasto dziesiątkowała zaraza. Wyniesiono maryjny obraz aż pod bramy miasta, by zagrodzić chorobie wstęp do stolicy. Epidemia rzeczywiście ustała, a Maryję obwołano patronką Warszawy.
Z kolei przed Madonną z Wiślicy „często o północy krzyżem leżał, z płaczem i wzdychaniem modlił się o pomoc potrzebną” Władysław Łokietek. Kiedy tak leżał, razu pewnego Matka Boża przemówiła do niego: „Wstań Władysławie, idź, zwyciężysz”. Jako podziękowanie za wysłuchane prośby król ufundował kościół, a późniejsi władcy Polski przyjeżdżali na Kielecczyznę pokłonić się „Łokietkowej Madonnie”.
– Z każdym obrazem odkrywam, jak bardzo Maryja obecna jest w historii naszego narodu. Dzięki temu moja wiara umacnia się, a na wiele spraw potrafię spojrzeć „łaskawszym wzrokiem” – zdradza Bożena Aleksy. I dodaje: Poza tym, kiedy poznaję Matkę Bożą, coraz bardziej na co dzień czuję Jej opiekę.