Samochód za milion euro

Samochód sportowy Austin-Healey 100S, który uczestniczył w tragicznym wypadku podczas 24-godzinnego wyścigu w Le Mans w 1955 roku, został sprzedany za 843 tysiące funtów (982 tys. euro).

Anonimowy właściciel z północnej Anglii zdecydował się wystawić na aukcję mocno już podniszczone auto, które nabył przed 42 laty za... 155 funtów.

Austin-Healey uczestniczył w czerwcu 1955 roku w najtragiczniejszym wypadku w historii sportów motorowych. Jeden z kierowców, Francuz Pierre Levegh z prędkością ok. 150 km/godz. uderzył w tłum kibiców zgromadzonych na trybunie, powodując śmierć ponad 80 osób (ludzie umierali od uderzeń części silnika i fragmentów karoserii; zginął też prowadzący Mercedesa Levegh).

Jednym z uczestników tego wyścigu był Brytyjczyk Lance Macklin (uniknął poważnych obrażeń). To właśnie do niego należał Austin-Healey o numerach rejestracyjnych NOJ 393 (na bolidzie był nr startowy 26). Najpierw trafiał z rąk do rąk, aż wreszcie w 1969 roku kupił go nieznany człowiek i był właścicielem do teraz.

Mimo tragedii, rywalizacja w 1955 roku była kontynuowana, a jej zwycięzcą został Mike Hawthorn (Jaguar).

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie