Święta idą, cieszymy się

86 proc. Polaków cieszy się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia; tyle samo planuje kupić prezenty bliskim. Na prezenty przeznaczymy średnio po 364 zł - wynika z sondażu TNS Pentor.

Według sondażu entuzjazm dla Świąt nieznacznie, lecz nieuchronnie z roku na rok maleje, co Pentor wiążę m.in. z narastającą komercjalizacją.

80 proc. respondentów deklaruje, że w ich rodzinie jest zwyczaj obdarowywania się prezentami świątecznymi. W tym roku będzie je kupować 86 proc. ankietowanych. Średnio zamierzają przeznaczyć na to 364 zł (o 20 zł więcej niż z zeszłym roku). Na liście najczęściej kupowanych prezentów od lat pierwszą pozycję zajmują perfumy i kosmetyki (48 proc. wskazań), zabawki (34 proc.) i odzież (31 proc.).

Zdaniem Polaków wydatki na te Święta będą najpewniej większe niż rok temu. Na organizację Świąt (bez kosztów prezentów) zamierzamy wydać w tym roku średnio 571 zł. Dla większości z nas sytuacja kryzysowa na świecie nie miała większego wpływu na poziom wydatków świątecznych. 25 proc. deklaruje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym ich łączne wydatki na przygotowanie Świąt będą większe; 53 proc. twierdzi, że będą najprawdopodobniej na tym samym poziomie; a 17 proc. - że będą mniejsze.

94 proc. Polaków deklaruje, że będzie miało w domu choinkę. 52 proc. zapowiada, że będzie ona sztuczna, a 42 proc. - że będzie to żywe drzewko. Jeszcze pięć lat temu żywa choinka obecna była w domach jedynie 30 proc. Polaków - podkreśla Pentor.

Polacy najczęściej będą życzyć sobie na Święta "żeby krajem rządzili mądrzy ludzie" - 25 proc. wskazań; "żeby nie groziło nam bezrobocie" - 23 proc., "żeby nie było kryzysu w Polsce" - 21 proc. Kolejne na liście najczęściej wybieranych były życzenia: "by ludzie byli bardziej życzliwi dla siebie" - 16 proc., "żeby można było ze spokojem patrzeć w przyszłość" - 16 proc. i "żeby udało się uniknąć nędzy - 16 proc..

Badania przeprowadzono pod koniec listopada na 1014-osobowej losowo-warstwowej i reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  19.12.2011 01:08
  Tak naprawde nie chodzi o to kto ,ile wyda,ale o to,ze obchodzimy kolejna rocznica przyjscia na swiat naszego Pana i Zbawiciela. Moze warto pomyslec w czasie swiat o przeslaniu milosci Boga i blizniego-czyli o tym ,czego nauczal nas Jezus.
 • gut
  20.12.2011 14:14

  Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Święta Bożego Narodzenia zawdzięczamy Trzem Królom bowiem pochodzą z terenów gdzie ten zwyczaj istniał, Żydzi tego nie znali to Pierwsi chrześcijanie przejęli ten zwyczaj gdzie później chrześcijaństwo rozniosło ten obyczaj na tereny gdzie stworzyło Europę.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie