Reklama! banner 468x60 expand
Ma podążać za scrollem. Banner 468x60, który po najechaniu myszką rozwija się w dół, do rozmiarów 468x240, pikseli. Po zdjęciu kursora myszy wraca do swojego rozmiaru. Wyceniany za 1000 odsłon. Format gif,jpg,swf

Zabytek po liftingu

Ciechanów. Trwa rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich. Niedawno zniknęły rusztowania okalające zamkowe mury, ale średniowieczna warownia wciąż nie jest dostępna dla zwiedzających.

Z odnowionymi basztami i murami (poza północnym, który czeka na drugi etap rewitalizacji) zamek wygląda z zewnątrz jak w czasach swej świetności za panowania mazowieckich Piastów.

Z powodu rozpoczęcia I etapu rewitalizacji zabytku, od ponad półtora roku nie można go zwiedzać. Pierwotnie zapowiadano, że otwarcie warowni nastąpi jesienią ubiegłego roku, ale termin ten nie został dotrzymany. Jak się dowiedzieliśmy w ciechanowskim Muzeum Szlachty Mazowieckiej, którego zamek jest częścią – zwiedzający wejdą do zamku najprawdopodobniej w marcu tego roku.

Przypomni my, że w ramach I etapu na dziedzińcu, przy murze południowym został wzniesiony tzw. Dom Mały. Będą w nim m.in. pokoje gościnne, sala spotkań, kawiarenka, a także Ośrodek Badań Kultur Pogranicza.

Pierwszy etap rewitalizacji będzie kosztował ponad 11,6 mln zł, z czego ok. 8,3 mln zł to unijna dotacja. Warownię czeka też drugi etap rewitalizacji – w jego trakcie ma m.in. zostać zbudowany (przy murze północnym) tzw. Dom Duży.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie