Finanse Kościoła - jaka jest prawda?

W Polsce trwa debata na temat wspierania Kościoła przez państwo w realizacji celów służących całemu społeczeństwu, np. edukacyjnych, opiekuńczych czy kulturalnych. Sześć redakcji katolickich: „Gość Niedzielny”, „Idziemy”, KAI, „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki” i „Źródło” postanowiło zabrać w niej głos przez wydanie wspólnej publikacji.

Naszym celem jest rzetelnie przedstawienie różnych aspektów związanych ze wspieraniem Kościoła przez państwo, a przez to pokazanie, jak wiele krzywdzących, czy fałszywych stereotypów na ten temat występuje w przestrzeni publicznej. Podawane są na przykład nieprawdziwe informacje o tym, że straty materialne poniesione przez podmioty kościelne w okresie PRL zostały już wyrównane albo że w krajach europejskich Kościół nie jest wspierany finansowo przez państwo.

Artykuły zawarte w specjalnym dodatku do najnowszego Gościa Niedzielnego (nr 19/2012) - "Kościół - Państwo - Finanse" - pokazują, jaka jest prawda o problemach majątkowych podmiotów kościelnych w relacjach z państwem.

Ukazują, jakie rozwiązania są w innych krajach europejskich. Omawiają także wypracowany po 1989 r. model przyjaznej współpracy państwa i Kościoła na rzecz dobra wspólnego w Polsce.

Mamy nadzieję, że publikacja przyczyni się do podniesienia merytorycznego poziomu dyskusji, aby padające w niej opinie wychodziły od prawdziwych przesłanek.

W dodatku do GN "Kościół - państwo - finanse":

 

Zobacz również: "Kościół - państwo - finanse" - informacja KAI

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Singer
  10.05.2012 16:53
  Kosciol jest najbogatsza instytucja na swiecie,ale od zawsze staral sie tworzyc wokol siebie otoczke skromnosci i ubostwa.Jezeli Jezus Chrystus stanowi dla Kosciola jakis wzor,to warto pomyslec o koncentracji na dzialalnosci apostolskiej,a gromadzenie i pomnazanie wlasnych bogact powinno zejsc na dalszy plan.Reprezentowana w czasach obecnych koscielna "zadza pieniadza" odpycha ludzi od Kosciola i sprawia,ze Kosciol kojarzy sie nam z siedliskiem obludnikow.
 • Adam
  10.05.2012 17:12
  Drodzy ludzie Kościoła ! Publikujcie "rozliczenie" każdego roku z pieniędzy jakie posiada i pozyskuje kościół.Ile ma pieniędzy,skąd i na co zostało wydane.Tylko jasne zasady mogą przekonać ludzi.Jak coś jest nie jasne to rodzą się domysły,przypuszczenia.Chyba że ktoś ma coś do ukrycia? Statystycznie 90% ludzi którzy odchodzą od kościoła to ludzie małej wiary i ta mała wiara została zniszczona właśnie przez sprawy finansowe.Czasem się zastanawiam komu służy kościół w polsce i na świecie-Bogu czy mamonie bo jak na razie to coraz wiecej słyszę o pieniądzach a sprawy wiary to numer dwa.Tak na logikę jak ludzi dalej będą demotywowani i zniechęcani to kościół na tym ucierpi a co za tym idzie braknie kasy na utrzymanie kościołów.I tylko duchowni bedą za to odpowiedzialni bo wybrali kasę.Jezus przed tym przestrzegał ale czy duchowni czytają jeszcze Biblię?To jest przykre bo w polsce mamy najwiecej kapłanów,osób duchownych a liczba wiernych statystycznie maleje.Wyciągajcie wnioski bo zostaniecie bez "pracy" !!!!!!!! A co gorsza odpowiecie przed Bogiem co zrobiliście z owczarnią jaką Pan wam powierzył.
 • Alina39
  12.05.2012 23:30
  Witam serdecznie !
  zgadzam sie z Panem Adamem powyzsza jego opinia...Kosciol to instytucja ludzi pragnacych byc dla Pana Boga i JEGO NAUKA rozsylac dobro..prawda zawsze byla i jest nauka w Kosciele, bo Pan Jezus zyl prawda i jest PRAWDA I DAJE PRAWDE ;-)

  A trzeba byc slepym, azeby nie zauwazyc ..iz ludzka chciwosc, przesigania sie, aby sie upodobac wyzszym Kaplanom, prowadzi do ruiny..milosc Boza oznacza bezinteresownosc ale tez i wielka nadzieje, na zmiane zla w dobro! chodzimy dla PANA BOGA i ON NAM BLOGOSLAWI ! niechaj sie spelnia wola TWOJA PANIE!

  nie wytykajmy, pomagajmy, wspolpracujmy i sie nawzajem bardzo szanujmy! kompris jest do osiagniecia przy db woli i Bozej LASCE ;-) DAJ BOZE NAM WLASNIE TAKA LASKE !!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie