Gdzie ten Mikstat? Na pewno w Polsce? Tak, w Południowej Wielkopolsce, w diecezji kaliskiej.
Czas wejść do środka świątyni, której drzwi, co warto podkreślić są otwarte dla mieszkańców parafii i przybywających pielgrzymów przez cały dzień. Zanim jednak wejdziemy do środka zwróćmy uwagę na znajdujący się nad drzwiami napis: Święty Rochu ! Weź w Twą opiekę tutaj przychodzących i w tym kościele Ciebie wzywających, Niech każdy modłów swych skutek odnosi, gdy z wiarą prosi.
Otwieramy drzwi świątyni i w głębi ukazuje nam się ołtarz główny. Znajduje się w nim obraz Świętego Rocha. Oprócz niego jest także obraz zasłonowy Serca Jezusa z 1893 roku wykonany techniką olejną na blasze przez A. Szymańskiego z Pleszewa. Ołtarz pochodzi z końca XVIII wieku, zaś na obrazie znajduje się data 1707. Na mensie ołtarza umieszczony jest rok 1785 oraz dwie litery: W F. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz św. Marii Magdaleny.
Centralne miejsce w ołtarzu zajmuje postać św. Rocha. Przedstawia młodego mężczyznę, w postawie stojącej, w ujęciu frontalnym. Postawa stojąca symbolizuje cześć przed kimś wyższym, gotowość do pełnienia służby i podjęcia pielgrzymki. Symbolika ta nawiązuje do życia świętego Rocha, który całym swoim życiem oddawał cześć Bogu przyjmując i realizując Jego wolę i pomagając ludziom chorym. W swoim życiu był pielgrzymem, więc i na obrazie święty Roch przedstawiony jest w stroju pielgrzymim z laską. Na strój ten składa się czarna szata z muszelkami, na którą narzucona jest peleryna, od jego imienia nazywana „sanrochino”. Na głowie znajduje się kapelusz z szerokim rondem, podobnie jak czarna szata, ozdobiony muszlą. Prawa ręka wzniesiona jest ku górze i wsparta na pielgrzymiej lasce. Wskazuje ona na niebo, cel ziemskiego pielgrzymowania. Lewa ręka położona jest na prawej piersi. U pasa przewieszony jest różaniec. Uniesiona szata odsłania lewą nogę, na której widoczna jest rana. Nogę tę podtrzymuje anioł opatrujący ranę Świętego. Z drugiej strony znajduje się pies, wierny towarzysz i w pewnym okresie jego żywiciel. Tło postaci tworzą znajdujące się na horyzoncie budynki, wśród których widoczny jest także kościół oraz kilka kęp drzew.
W kościele znajdują się ponadto dwa barokowo-klasycystyczne ołtarze. W ołtarzu od strony północnej znajduje się obraz św. Rozalii, w drugim - w części południowej - Przemienienia Pańskiego.
Obraz w ołtarzu Świętej Rozalii pochodzi z XIX wieku. Przedstawia młodą kobietę z wiankiem z róż. W ręku trzyma duży krucyfiks. Jest ona, podobnie jak święty Roch, patronką od chorób zakaźnych i morowego powietrza. Roch i Rozalia, mimo iż żyli w różnych czasach, określani są jako „Święte Rodzeństwo od morowego powietrza”.
Ponadto w kościele znajduje się obraz św. Izydora Oracza – patrona rolników. Obraz pochodzi z 1818 roku, został ufundowany przez Ks. Łuksza Marszałkowskiego. Dzięki staraniom Ks. Marszałkowskiego zostały sprowadzone do kościoła trzy dzwony odlane przez Beniamina Kriegera we Wrocławiu. Dzwony zostały umieszczone na wieży kościelnej dwa w 1814 roku, a trzeci w 1816.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |