Odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana i Jerzego Turzonów

W Krakowie odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą Jana i Jerzego Turzonów, wywodzących się ze Spisza patrycjuszy, którzy w XV i XVI wieku byli miejskimi rajcami i pełnili wielokrotnie funkcję burmistrza.

Jak przypomniał podczas uroczystości prezydent Jacek Majchrowski Kraków był zawsze miastem wielu narodowości i kultur, a jego rajcami i burmistrzami zostawali często obcokrajowcy. "Turzonowie zapisali się w naszym mieście bardzo chwalebnie, byli wielkimi kupcami, ale także prekursorami hutnictwa w Krakowie - Mogile" - powiedział prezydent Majchrowski.

Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Marek Lisansky mówił, że "Turzonowie po 500 latach wracają do Krakowa - miasta, które wraz z Bazyliką Mariacką i ołtarzem Wita Stwosza pomagali budować".

"Ten nieistniejący już dziś ród z miejscowości Betlanovce na Spiszu był jednym z najszlachetniejszych i najbogatszych rodów ówczesnej Europy" - powiedział Lisansky. "Już 500 lat temu Turzonowie byli prawdziwymi Europejczykami. Dzięki swojej wiedzy i talentowi stworzyli wielką potęgę gospodarczą" - podkreślił.

Tablica pamiątkowa została umieszczona na kamienicy "Pod Gruszką" u zbieg ul. Szczepańskiej i Rynku Głównego, gdzie mieszkali Turzonowie. Odsłonili ją wspólnie Jacek Majchrowski i Marek Lisansky. W uroczystości uczestniczyli także ambasador Słowacji w Polsce Vasil Grivna, burmistrz Lewoczy Miroslav Vilkovsky i prezydent Koszyc Richard Rasi.

Tablicę zaprojektował prof. Stefan Dousa, a wykonał Stanisław Dryniak.

Jan Turzo (Thurzo) (1437-1508) osiadł w Krakowie w 1463 r. Był rajcą miejskim i wielokrotnie sprawował funkcję burmistrza. Po jego śmierci w Radzie Miejskiej zasiadł jego syn Jerzy (1467 - 1521), który przejął po ojcu interesy handlowe i przemysłowe, był także burmistrzem.

Turzonowie - kupcy, przedsiębiorcy i przemysłowcy sprawowali pieczę nad złożami rud metali m.in. miedzi i ołowiu w wielu miejscach XV-wiecznej Europy. Dzięki Janowi Turzo w Mogile pod Krakowem uruchomiona została huta, w której z rud miedzi odzyskiwano srebro.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie