Poradnik e-czytelnika

Na rynku jest kilkadziesiąt różnych urządzeń służących do czytania elektronicznych książek. Które wybrać?

W tym artykule nie znajdą Państwo nazw konkretnych modeli. Nie dlatego, że nie ma o czym pisać. Przeciwnie, oferta jest tak bogata, że niewtajemniczonym trudno się w niej zorientować. Zanim zapadnie decyzja o zakupie konkretnego urządzenia, warto zastanowić się, jakie oczekiwania ma ono spełniać. Czy nowy gadżet ma być tylko książką, czy chcemy, by można było na nim oglądać także zdjęcia i filmy, a może potrzebne jest urządzenie, które może być wielofunkcyjnym komputerem. Gdy zapadnie decyzja odnośnie do typu urządzenia, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Jakość wykonania, ergonomiczny kształt (uwaga leworęczni: nie wszystkie urządzenia są uniwersalne, niektóre są przeznaczone tylko dla osób praworęcznych!) i wygodne menu. Możliwość instalowania dodatkowych programów, takich jak słowniki (języków obcych czy zwrotów obcojęzycznych), a nawet takich, które same czytają książki. To ostatnie jest szczególnie atrakcyjne dla osób starszych lub niedowidzących. Warto zainteresować się takimi funkcjami jak powiększanie i odwracanie tekstu czy prawidłowa obsługa polskich znaków. To wszystko powoduje, że czytanie staje się przyjemnością. A z elektronicznego czytania przyjemności może być całkiem sporo. W standardowej pamięci czytnika (niezależnie, czy mówimy o tradycyjnych czytnikach czy e-readerach) oprócz gazet i magazynów może się zmieścić grubo ponad 1000 książek. Olbrzymia biblioteczka w jednym miejscu.

Tablet

Tablet to w największym skrócie komputer przenośny bez klawiatury. Ekran dotykowy umożliwia nie tylko pisanie tekstów, ale powoduje, że niepotrzebna staje się myszka. Kursor po ekranie przesuwa się palcem. Cena tabletu jest mocno uzależniona od jego wyposażenia. Najtańsze tablety kosztują około tysiąca złotych, najdroższe w granicach 3–4 tysięcy złotych. Za tą cenę dostaje się urządzenie, które ma pełne połączenie z internetem, ekran dużej rozdzielczości i mocny procesor. Dzięki temu można wygodnie czytać kolorowe gazety, książki, ale także oglądać filmy o wysokiej rozdzielczości, surfować w internecie, odbierać pocztę, pracować z dokumentami... można robić wszystko, co da się robić na zwykłym komputerze. Niektóre tablety mogą też służyć jako telefony komórkowe czy urządzenia do wideokonferencji. To, co jest atutem tabletów, może jednak czasami ciążyć. Kolorowy ekran pobiera dużo energii. Energię konsumują też urządzenia zainstalowane „na pokładzie”. W efekcie baterię tabletu trzeba ładować co kilka godzin. Wiele zależy tutaj od producenta urządzenia. Jadąc na urlop, wakacje czy nawet w podróż służbową, w przypadku tabletu trzeba więc pamiętać o ładowarce. Jest też urządzeniem stosunkowo ciężkim (zwykle waży od 700 do 900 gramów) i z racji skomplikowania swojej budowy, delikatnym. Wrzucenie go do plecaka raczej nie wchodzi w grę.

Używanie tabletu do czytania książek jest średnio wygodne. Cięższe urządzenie niewygodnie trzyma się w ręku przez dłuższy czas. Jest jeszcze coś. Niektórzy skarżą się na bóle oczu i głowy po dłuższej pracy na urządzeniach wyposażonych w „świecące” ekrany, a tablety taki właśnie mają. Niewielkim pocieszeniem może być to, że podświetlana matryca umożliwia czytanie (pracę) przy złym oświetleniu, a nawet w całkowitej ciemności. Najbardziej znanym tabletem jest iPad firmy Apple, ale ostatnio coraz większą część rynku zdobywają urządzenia Samsunga. 

+ uniwersalny (ma wszystkie funkcje komputera) + pełny dostęp do internetu + dotykowy ekran – wysoka cena zakupu – duży pobór energii – męczący oczy wyświetlacz

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie