Złote Blachy 2012

Policjanci z komend w Warszawie, Lublinie i Krakowie odebrali we wtorek w stolicy "Złote Blachy", czyli nagrody za zaangażowanie w walce z przestępstwami dotyczącymi naruszania praw autorskich. W ub.r. policjanci wykryli ok. 23 tys. takich czynów.

"Złote Blachy", wręczone w tym roku po raz 15., przyznaje Koalicja Antypiracka, skupiająca firmy fonograficzne, producentów filmowych oraz firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania komputerowego. Za jednostki, które w ub.r. szczególnie zasłużyły się w walce z kradzieżą własności intelektualnej, koalicja uznała wydziały do walki z przestępczością gospodarczą z Komendy Stołecznej Policji, Komendy Wojewódzkiej w Lublinie i Komendy Miejskiej w Krakowie.

Jak podała Komenda Główna Policji, funkcjonariuszy z Warszawy, którzy nagrodę otrzymali po raz czwarty, wyróżniono za ustalanie i ujawnianie użytkowników, którzy bezprawnie umieszczają pliki audio i wideo w serwisach hostingowych. Funkcjonariusze z Lublina, wyróżnieni po raz drugi, w ubiegłym roku prowadzili szereg postępowań przeciwko osobom, które nielegalnie rozpowszechniały w sieci pliki filmowe i muzyczne, a także gry i programy komputerowe, w tym naruszały prawa do znaków towarowych jednej z popularnych konsoli do gier, a także nielegalnie dystrybuowały kodowane programy telewizyjne. Z kolei policjanci z Krakowa wykryli w ub.roku przestępstwa przeciwko własności intelektualnej na bardzo dużą skalę.

Odpowiedzialny za pion kryminalny zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Andrzej Rokita podkreślił, że cała policja czyni wiele starań, by osiągać sukcesy na polu zwalczania piractwa. Nawiązując do obchodzonego we wtorek Dnia Bezpiecznego Internetu Rokita przyznał, że obecnie przestępcy coraz częściej wykorzystują cyberprzestrzeń jako narzędzie swojej działalności, co dotyczy nie tylko przestępstw gospodarczych, ale i kryminalnych, łącznie z rozpowszechnianiem zdjęć pedofilskich.

Jak powiedział dziennikarzom zastępca szefa policji, w 2012 r. funkcjonariusze wykryli ok. 23 tys. czynów związanych z naruszeniem praw autorskich. "Od kilku lat obserwujemy mniej więcej ten sam poziom, chociaż liczba czynów systematycznie wzrasta, również m.in. dlatego, że coraz częściej sięgamy do internetu, gdzie można znaleźć wiele nielegalnych utworów czy filmów" - powiedział Rokita. Ocenił, że nominalny wzrost przestępczości gospodarczej wynika z tego, że policjanci w jej przypadku nie czekają na zgłoszenia od obywateli, lecz sami poszukują zjawisk niezgodnych z prawem.

Lubelski komendant wojewódzki policji nadinsp. Igor Parfieniuk, którego podwładnych wyróżniono drugi rok z rzędu, w rozmowie z PAP zwracał uwagę na różnice w piractwie między regionami. "W tamtym roku jeszcze byłem komendantem na Podlasiu, tam jest przemyt płyt przez Litwę do Unii Europejskiej. Inna specyfika jest w Lublinie. Koledzy +buszowali+ w internecie i efekt ich pracy jest" - powiedział Parfieniuk.

Z kolei Krzysztof Janiszewski, przedstawiciel Business Software Alliance (BSA) - organizacji zrzeszającej producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego, zwracał uwagę, że zwalczanie przestępczości intelektualnej w firmach eliminuje nieuczciwą konkurencję. "Firmy, które działają często na bardzo drogim oprogramowaniu, zyskują przewagę konkurencyjną nad tymi, którzy płacą za licencje" - podkreślił.

Nagrody policjantom wręczały piosenkarki siostry Natalia i Paulina Przybysz, znane z zespołu Sistars. "Musimy mieć z czego żyć, żeby tworzyć, w związku z tym, bardzo dziękujemy, że bronicie naszego chleba" - powiedziała Paulina. "Ważne, żeby ludziom uświadamiać, że to (piractwo - PAP) jest po prostu obciach, jak noszenie naturalnego futra, że nie można tego robić, to jest niskie i niefajne, i że to jest po prostu złodziejstwo" - powiedziała Natalia.

"Złote Blachy" przyznawane są corocznie jednostkom policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży intelektualnej. Nagrody przyznaje Koalicja Antypiracka, w skład której wchodzą: Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie