Wykłady, spotkania autorskie, projekcje filmów, gotowanie potraw i wróżenie z run składają się na pierwszą odsłonę projektu "Pora na Skandynawię", która rozpocznie się w Poznaniu 4 marca i potrwa tydzień.
Festiwal "Pora na Skandynawię" jest inicjatywą Katedry Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
"Ideą przyświecającą naszej inicjatywie jest merytorycznie kompetentna a zarazem interesująca niesztampowa odpowiedź na rosnące zainteresowanie Skandynawią w Poznaniu i w Polsce, a także poszerzanie kręgu zainteresowanych zagadnieniami związanymi z regionem nordyckim" - powiedziała podczas konferencji prasowej organizatorka wydarzenia Sylwia Schab z Katedry Skandynawistyki UAM w Poznaniu.
Projekt pomyślany jest, jako całoroczny cykl spotkań o tematyce nordyckiej - w kilku głównych odsłonach. W roku 2013 wspólnym mianownikiem spotkań jest hasło: "Dziewczyny, wiedźmy, siostry Kobiety w kulturze Skandynawii". Projekt będzie miał cztery odsłony po marcowym kolejne będą w czerwcu, październiku i grudniu.
Podczas pierwszego tygodnia 4-10 marca będzie można w Poznaniu zapoznać się z twórczością Minny Canth, jednej z ważniejszych postaci fińskiej kultury, posłuchać wykładu o twórczości największego z duńskich mistrzów kina - Carla Theodora Dreyera (1889-1968), którego sztuka do dziś jest inspiracją dla wielu twórców w tym słynnego reżysera Larsa von Triera.
Będą też prelekcje o szwedzkim filmie grozy "Czarownice" z 1922 roku, ilustrowane fragmentami filmu czy wykład dr Jakuba Morawca z Uniwersytetu Śląskiego o Knucie Wielkim jednym z najwybitniejszych władców średniowiecznej Skandynawii, który jednocześnie, poprzez matkę, był potomkiem Piastów. Ten sam naukowiec da też wykład "Matki, władczynie, żony i kochanki. Kobiety w sagach islandzkich".
Innym gościem festiwalu będzie pisarka Elżbieta Cherezińska, autorka sagi "Północna Droga" opisująca świat wojowników, hardych kobiet, pożądania, braterstwa krwi, walki o władzę i o własne życie w Skandynawii w drugiej połowie X wieku.
Podczas warsztatów kulinarnych będzie można ugotować wspólnie z kucharzem ambasadora Finlandii zupę z zielonego groszku, łososia marynowanego z sosem musztardowo - miodowym, garnek karelski i pierogi karelskie, bułeczki "pulla" i zapiekane jabłka pod płatkami owsianymi.
Będzie też pokazowa lekcja języka i islandzkiego oraz wróżenie z run.
Całość uzupełnią projekcje filmowe w kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek, gdzie pokazanych zostanie siedem filmów krótkometrażowych oraz siedem filmów fabularnych wyprodukowanych w krajach skandynawskich.