To jest prawda

Patronka tygodnia - święta Teresa Benedykta od Krzyża.

Święta Edyta Stein (1891 - 1942) przyjęła w zakonie karmelitańskim imię Teresa Benedykta od Krzyża. Jest nawróconą Żydówką, męczennicą Oświęcimia i jedną z ogłoszonych przez Jana Pawła II w 1999 roku patronek Europy. Idąc szlakiem jej poszukiwań i tęsknot zmierzamy w kierunku Prawdy.       

Edyta urodziła się jako najmłodsza z  jedenaściorga dzieci gorliwej rodziny żydowskiej w „Jom Kippur” (Dzień Pojednania), jedno z najważniejszych świąt żydowskich, w należącym wówczas do Niemiec Wrocławiu.

Chociaż w domu gorliwie przestrzegano przepisów judaizmu, to jednak Edyta jako piętnastoletnia uczennica gimnazjum postanowiła: „Już więcej się nie modlić”. W rodzinnym mieście studiowała psychologię, germanistykę i historię, a następnie przeniosła się do Getyngi na studia z pod kierunkiem znanego wówczas filozofa Edmunda Husserla. Następnie wraz ze swoim nauczycielem przeniosła się do Fryburga, gdzie obroniła doktorat z filozofii, stając się zarazem jedną z jego najlepszych uczennic i dobrze zapowiadającym się naukowcem.

Przez wiele Edyta lat była ateistką, która jednak uczciwie poszukiwała prawdy. Po latach zapisała: „Poszukiwanie prawdy było moją jedyną modlitwą”. W tym czasie zdarzyło się, że w katedrze we Frankfurcie zobaczyła kobietę z koszem na zakupy, która uklękła, aby się pomodlić. „Było to dla mnie coś zupełnie nowego. W synagogach i kościołach protestanckich, do których chodziłam, szło się wyłącznie na nabożeństwo. Tutaj jednak przyszedł ktoś prosto z rynku, do wyludnionego kościoła, jakby chciał przeprowadzić poufną rozmowę. Tego nie mogłam zapomnieć”.

Bieg jej życia zmienił się w 1921 roku, gdy będąc w gościnie u przyjaciół przeczytała w ciągu jednej nocy „Księgę życia” św. Teresy z Avili. „To jest prawda” - powiedziała, zamykając książkę. 1 stycznia 1922 roku przyjęła chrzest w Kościele katolickim. Jak była cena przylgnięcia Edyty do prawdy? Całą rodzinę zasmucił fakt jej przejścia na katolicyzm, a późniejsza decyzja pójścia do zakonu wprawiła – zwłaszcza matkę – w smutek i przerażenie. Chociaż wielkim pragnieniem Edyty było wstąpienie do Karmelu, to jednak spowiednicy chcieli, aby nieprzeciętne zdolności ich penitentki przynosiły owoce w świecie. Przez dalszych 11 lat była nauczycielką i działaczką społeczną. Przemierzała Europę głosząc odczyty o potrzebie odnowy społeczeństwa i państwa, o powołaniu i roli kobiety, pokoju i godności ludzkiej.

14 października 1933 roku Edyta wstąpiła do Karmelu w Kolonii, gdzie kontynuowała pracę naukową i pisarską. W „Wiedzy Krzyża”, najważniejszym i niedokończonym studium doktryny mistycznej i życia św. Jana od Krzyża, Edyta tak zapisała: „Kto szuka prawdy, ten żyje przeważnie w bliskości badań rozumowych; jeśli mu rzeczywiście chodzi o prawdę (a nie o proste gromadzenie wiadomości), wtedy zapewne jest bliżej – niż sobie uświadamia – Boga, który jest Prawdą, a przez to samo także bliżej własnego wnętrza”. Czego nie dopowiedziała w swej książce, zaświadczyła w końcowym etapie własnego życia, w komorze gazowej w Auschwitz.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Moria
  03.03.2013 12:15
  Moria
  św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein) († 1942)

  "Każdy jest odpowiedzialny za swe własne zbawienie, tak dalece jak ono tego wymaga, gdyż nie może się dokonać bez współdziałania jego wolności. Każdy jest również odpowiedzialny za zbawienie innych, ponieważ ma możność uproszenia im łaski w modlitwie. Modlitwa jest wolnym działaniem człowieka, a odpowiedzialność zakotwicza się właśnie w sferze wolności."
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie