Serce w Ateneum

Miesiąc przed końcem sezonu, w sobotę 25 maja o godz. 17.00 Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach zaprasza widzów na prapremierę „Serca” Edmunda de Amicisa.

Sceniczna adaptacja XIX-wiecznej powieści włoskiego pisarza, Edmunda de Amicisa, a właściwie składających się na tę powieść opowiadań, to próba przekazania wyraźnie dydaktycznego przesłania książki w sposób, który pozwoli je zaakceptować współczesnemu młodemu odbiorcy. Bo prawdy zawarte w utworze – miłość, przyjaźń, szacunek, odwaga (również, a może przede wszystkim ta cywilna), poczucie honoru, sprawiedliwości i odpowiedzialności, wrażliwość na drugiego człowieka, patriotyzm – nic nie straciły na wartości; są ponadczasowe i warte przypominania.

Wyjątkowo istotna jest jednak tutaj forma, bo to ona sprawia, że owe prawdy, pozornie oczywiste i banalne, zyskują wymiar uniwersalny.

Fakt, że temat zaproponowany został przez Marcina Jarnuszkiewicza, który tworzy fascynujące spektakle autorskie o rozpoznawalnej poetyce, gwarantuje przedstawienie mocno poruszające wrażliwość widzów, pełne scenicznej magii, poezji, niedopowiedzeń.

Forma dziennika, prowadzonego przez cały rok szkolny przez głównego bohatera, trzecioklasistę Henryka, wzbogacona przez pouczające opowiadania miesięczne to na kartach książki mnóstwo przygód, epizodów, emocji. Adaptacja Jarnuszkiewicza to oczywiście bardzo subiektywny wybór z bogatego w zdarzenia utworu Amicisa, być może więc niejednemu ze starszych widzów zabraknie akurat tej historii, którą darzy szczególnym sentymentem. Wierzymy jednak, że tak pomyślana inscenizacja, rozgrywająca się w dwu przenikających się wzajemnie planach, aktorskim i lalkowym, oparta mocno na plastyce obrazu i znakomicie dobranej muzyce uszlachetni powieściowe Serce, wydobywając z tej literatury wszystko, co w niej najważniejsze – uczucia.

Adaptacja fragmentów powieści, reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne są dziełem Marcina Jarnuszkiewicza, projekty lalek – Katarzyny Proniewskiej-Mazurek. Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prapremiera 25 maja o godz. 17.00 i kolejne przedstawienie w dniu 26 maja o godz. 16.00 prezentowane będą w ramach VI Metropolitalnego Święta Rodziny, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Rodzina wiarygodna”. I jeszcze świetna wiadomość: na spektakl niedzielny bilety będą o połowę tańsze.

Kulturalny Śląsk "Serce" w reż .M. Jarnuszkiewicza - Premiera w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum"

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Rozpocznij korzystanie