Katowice: Tauron Nowa Muzyka

Podczas ósmej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka zaprezentowane będą dokonania artystów z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Wystąpią m.in. Moderat, Squarepusher, Novika i Kamp!

Zaplanowaną na cztery dni imprezę zainaugurują czwartkowe koncerty w Galerii Szyb Wilson. Wystąpią tam fiński wykonawca muzyki elektronicznej Vladislav Delay i kanadyjska grupa hiphopowa BadBadNotGood.

Przez dwa kolejne dni artyści będą się prezentowali na czterech scenach ustawionych w Dolinie Trzech Stawów. Zaplanowano tam ponad 50 koncertów. Festiwal zakończą niedzielne koncerty w kościele ewangelickim przy ul. Warszawskiej i klubie Hipnoza.

W tym roku festiwal Tauron Nowa Muzyka miał po przerwie powrócić w swe tradycyjne miejsce, czyli na teren dawnej kopalni Katowice. Jednak wciąż trwa tam budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego i zapadła decyzja, że impreza odbędzie się w Dolinie Trzech Stawów, podobnie jak przed rokiem.

Wśród wykonawców tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka znajdą się m.in. Brandt Brauer Frick Ensemble, LFO, Jon Hopkins, Amon Tobin (w duecie Two Fingers), London Grammar, Jamie Lidell, Tosca, Ocet, Omar Souleyman Gregor Schwellenbach i Oszibarack. Program nie ogranicza się jedynie do wydarzeń muzycznych. Organizatorzy zaplanowali też wycieczki, warsztaty dla dzieci, wystawy, spotkania i projekcje filmowe.

Idea festiwalu narodziła się w 2006 r. Celem organizatorów jest prezentacja tego, co najciekawsze we współczesnej muzyce z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Pomysłodawcy festiwalu zauważyli, że tego typu brzmienia mogą przyciągnąć do Katowic sporą grupę fanów z Polski i całej Europy.

Organizatorzy starają się zapraszać do udziału w festiwalu artystów łączących niecodzienne, czasem awangardowe pomysły z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. Właśnie na festiwalu Tauron Nowa Muzyka po raz pierwszy w Polsce zaprezentowały się takie gwiazdy jak: Autechre, Jamie Lidell, Amon Tobin, Flying Lotus, Battles, Bonobo czy Fever Ray.

Katowicka impreza była wielokrotnie wyróżniania. W 2010 r. zdobyła tytuł Najlepszego Małego Festiwalu w Europie przyznany przez European Festival Awards.

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Forum: ostatnio poruszane wątki