Rozpoczęło się Bolesławieckie Święto Ceramiki

Nawet 100 tys. gości z kraju i zagranicy spodziewają się organizatorzy tegorocznego 19. Bolesławieckiego Święta Ceramiki, które rozpoczęło się w środę.

W czasie pięciu dni, od 21 do 25 sierpnia, goście i mieszkańcy miasta nie tylko będą mogli kupić użytkowe i dekoracyjne naczynia z tradycyjnej ceramiki bolesławieckiej, ale także wziąć udział w licznych koncertach, pokazach i warsztatach toczenia na kole i malowania form ceramicznych oraz w widowiskowej Paradzie Ceramicznej.

Każdy z uczestników, bez względu na wiek, będzie miał szansę samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu wyrobów z gliny. Tradycyjnie zbudowany i rozpalony zostanie widowiskowy piec ceramiczny. W tym roku po raz pierwszy odbędą się mistrzostwa toczenia na kole garncarskim.

W planie jest również wernisaż wystawy poplenerowej 49. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Wystawa prezentować będzie efekt miesięcznej pracy szesnastu artystów-ceramików z Meksyku, Austrii, Francji, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii oraz Polski, którzy przez cały czerwiec tworzyli w bolesławieckich zakładach ceramicznych.

Jak powiedział w środę PAP prezydent Bolesławca Piotr Roman, to kilkudniowe święto ma dwa cele. "Pierwszy z nich to oczywiście promocja miasta, nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Natomiast drugie założenie jest czysto biznesowe. Producenci ceramiki, których mamy w naszej okolicy blisko trzydziestu, w ciągu tych pięciu dni mają takie obroty, jak zwykle przez kilka miesięcy. Jest to dla nas bardzo ważne, gdyż przedsiębiorstwa te są dla nas cenionymi pracodawcami - dodał Roman.

Bolesławiec to miasto, które wyróżnia się trwającą od kilku stuleci tradycją wyrobu ceramicznych naczyń. Warsztaty garncarskie istniały w Bolesławcu już w XIV wieku. To tu powstają najbardziej znane stempelkowe wyroby, które rozpoznawalne są na całym świecie. Symbolem uznania dla tej tradycji jest obchodzone co roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia, Bolesławieckie Święto Ceramiki. Jest to największa i najbarwniejsza impreza plenerowa regionu.

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama