"Urodziny Miasta Katowice" po raz trzeci

Trzecia edycja "Urodzin Miasta Katowice" potrwa 8 dni - poinformowano podczas środowej konferencji prasowej zorganizowanej w Pałacu Goldsteinów w Katowicach. W programie znalazły się m.in. koncerty, spektakle, festiwal kataryniarzy.

"Trzecie +Urodziny Miasta Katowice+ to 148. rocznica nadania praw miejskich miastu. W tym roku wydarzenia urodzinowe będą trwać aż osiem dni - od 8 września do 15 września. Rozpoczynamy koncertem gwiazd alternatywy - po raz pierwszy na Śląsk przyjedzie kanadyjski duet +CocoRosie+" - powiedział podczas konferencji Łukasz Kałębasiak z Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów.

Największe koncerty odbędą się na dwóch scenach plenerowych w Dolinie Trzech Stawów oraz na Placu Sejmu Śląskiego. Wystąpią m.in. Coma, Myslovitz, Kaliber 44, Ania Dąbrowska, Czarno-Czarni, Big Cyc, Medulla. Na Placu Sejmu Śląskiego będzie można m.in. obejrzeć grupę Puppetmastaz. "Występy zespołu to połączenie teatrzyku kukiełkowego z koncertem hiphopowym - muzycy śpiewają i animują pacynkami" - poinformowali organizatorzy urodzin.

W programie znalazły się również propozycje dla fanów muzyki poważnej, m.in. filharmonicy śląscy zaprezentują repertuar Henryka Mikołaja Góreckiego. Podczas koncertu zabrzmią m.in. jego "Trzy tańce" oraz "Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową". W partiach solowych wystąpi córka kompozytora, pianistka Anna Górecka. Orkiestrę poprowadzi Jan Wincenty Hawel. "Pamięć wybitnego kompozytora zostanie uczczona odsłonięciem płaskorzeźby na Placu Grunwaldzkim, w tzw. Galerii Artystycznej" - poinformował Kałębasiak.

Jedną z ciekawszych propozycji będzie występ gruzińskiego chóru Ensemble Basiani, którego członkami są młodzi artyści z różnych regionów Gruzji. Wszystkich łączy to, że pochodzą z rodzin o tradycjach śpiewaczych. W ich repertuarze są m.in. pieśni gruzińskie, które grupa odnajduje prowadząc badania. "To chór znany na całym świecie, wystąpił już w ponad 20 krajach. Od wielu lat wykonuje muzykę polifoniczną - to fantastyczne głosy śpiewające zarówno gruzińskie pieśni ludowe jak i muzykę religijną. Warto przypomnieć, że współpracowali również Katie Meluą, artystką, która ma również gruzińskie korzenie" - mówił Kałębasiak.

Na finał urodzin Katowic przygotowano wspólny występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Tomasza Stańko.

Trzecie "Urodziny Miasta Katowice" potrwają od 8 do 15 września.

Towarzyszyć im będzie szereg imprez towarzyszących, w tym festiwal kataryniarzy, festiwal sztuki ulicy, salon literacki poświęcony Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, konferencja naukowa nt. architektury budynków użyteczności publicznej oraz osiedli w Katowicach, święto latawca. "Zostanie również odsłonięta niezwykła instalacja na ulicy Mariackiej. Stanie tam rzeźba balansująca Jerzego Kędziory, artysty częstochowskiego znanego z rzeźb zawieszanych na stalowych linach. Jedna z jego rzeźb jest chociażby znakiem rozpoznawczym Bydgoszczy, gdzie na stałe już ozdabia pejzaż miasta wisząc nad rzeką. U nas zawiśnie rzeźba upamiętniająca środowisko bluesowe" - powiedział Kałębasiak.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, OBCHODY

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie