"Nasza Galicja"

Koncerty, pokazy filmowe, kiermasze – to niektóre z atrakcji rozpoczętego we wtorek w Krakowie polsko-ukraińskiego festiwalu „Nasza Galicja”. Pierwsza edycja imprezy potrwa do niedzieli.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, które - jak poinformowała PAP przedstawicielka instytucji Monika Stachnik-Czapla – od 20 lat, we współpracy z lwowskimi organizacjami, przygotowuje różne projekty kulturalne i edukacyjne.

„W tym roku postanowiliśmy zrealizować większy projekt, który trwałby kilka dni i nie ograniczałby się tylko do Krakowa i Lwowa, ale do szerszego obszaru dawnej Galicji. Jeśli tegoroczny festiwal się uda, to w kolejnych latach można się spodziewać następnych edycji” – powiedziała PAP Stachnik-Czapla.

Podczas imprezy krakowianie i turyści lepiej poznają tradycje i kulturę dawnej Galicji, zapoznają się z jej spuścizną. Dowiedzą się również, jak obecnie wygląda sztuka tworzona na terenie historycznego regionu.

„Nieprzypadkowy jest logotyp festiwalu, w którym – oprócz złączonych liter tworzących 'Nasza Galicja' – można także odnaleźć kawkę, pojawiającą się w historycznym herbie Galicji” – wyjaśniła przedstawicielka organizatora.

Wśród gości specjalnych imprezy wymieniła m.in. piosenkarkę Tonię Matvijenko z Ukrainy, rzeszowski zespół szantowy Klang oraz duet Bohater and Styla z Krakowa. Ten ostatni ma dać koncert utworów ze swojej najnowszej płyty „JaZzEwoLucJe”.

Stragany z wyrobami galicyjskimi, m.in. rękodziełem, ale i z tradycyjnymi potrawami, staną na Rynku Głównym w czwartek. Tu też przez cztery dni będą występować folklorystyczne zespoły pieśni i tańca oraz współcześni muzycy polscy i ukraińscy. Z kolei w sobotę zainteresowani obejrzą pokaz mody galicyjskiej i wezmą udział w plenerowym gotowaniu potraw. W niedzielę organizator zaprasza m.in. na wspólne śpiewanie starych piosenek, w tym „Tylko we Lwowie”.

Zaplanowano również pieszą wycieczkę „Galicyjskim szlakiem”. Na jej trasie znajdą się m.in. zabytki wzniesione przez lwowskich i krakowskich architektów, miejsca, z którymi związany byli galicyjscy artyści oraz kawiarnie tętniące życiem od czasów Galicji aż do dziś.

Wystawy zdjęć poświęconych dawnej Galicji i jej mieszkańcom będzie można oglądać na Rynku Głównym, a także w korytarzach magistratu oraz w małej galerii Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego.

Stachnik-Czapla szczególnie zachęcała do udziału w Galicyjskim Maratonie Filmowym. „Od czwartku do soboty w kinie Paradox widzowie zobaczą zarówno stare, jak i nowe produkcje. Spośród ukraińskich seansów wiele zostanie po raz pierwszy zaprezentowanych w Polsce” – zaznaczyła.

Podczas imprezy wolontariusze Hospicjum Domowego dla Dzieci Alma Spei będą zbierać datki na swoją działalność.

Imprezę współorganizuje Urząd Miasta Lwowa i Urząd Miasta Krakowa. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie