Bezpieczne wakacje

Wodni ratownicy, policjanci i strażacy apelują o rozwagę podczas wyjazdów wakacyjnych, wypoczynku i zabezpieczanie swojego mienia.

Czas wakacji to okres licznych podróży. Jest to też jednak czas, w którym zafascynowani wyjazdem, nowym miejscem czy całą masą atrakcji zapominamy o naszym bezpieczeństwie i zabezpieczeniu naszego mienia. – Chcemy przypomnieć, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia – zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie! – podkreśla asp. Jacek Kulita z Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu.

Bezpieczne mienie

Policyjne statystyki wskazują, że w wakacje złodzieje nie odpoczywają. Wyjeżdżając, należy koniecznie dobrze zabezpieczyć mieszkanie. – Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele: poprzez systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe. Najprostszym jednak sposobem jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na mieszkanie. Pamiętajmy, że czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe – podkreśla asp. J. Kulita. Stróż prawa przypomina także o zwracaniu uwagi podczas pobytu na plażach, szlakach turystycznych i w kurortach. – W tych miejscach złodzieje szczególnie czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą oni być wszędzie – na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku – przestrzega policjant.

Bezpiecznie nad wodą

Upalne, wakacyjne dni to, oczywiście, doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Na brzegach wodnych zbiorników, gdy tylko robi się ciepło, nie brak amatorów wypoczynku. Ratownicy wodni przestrzegają, aby korzystać bardzo rozsądnie z tej formy relaksu. – Najlepszą zasadą jest korzystanie tylko z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Jednak często nie jest to przestrzegane, dlatego apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Kolejną żelazną zasadą jest schłodzenie ciała przed zanurzeniem w wodzie – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Będziemy bezpieczni, gdy ktoś będzie czuwał na brzegu, aby w razie niebezpieczeństwa wezwać pomoc. Zwracamy się z apelem do rodziców, aby nieustannie kontrolowali zabawy dzieci w wodzie. Pamiętajmy również, jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę, zwłaszcza w miejscach, których nie znamy, i nie wiemy, jaka jest głębokość zbiornika. Pamiętajmy, że woda to żywioł i należy zawsze podchodzić do niej z respektem – podkreśla Marek Chruściel, sandomierski ratownik. Przypomina także, że korzystanie ze sprzętu motorowodnego wymaga posiadania odpowiednich uprawnień i winno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Bezpieczna podróż

Policjanci zapewniają, że podczas wakacyjnych miesięcy będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie tych przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. – Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i fotelikach dla dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie. Szczególnie zwracamy uwagę, aby bezpiecznie podróżować motocyklami – apeluje asp. Kulita. Sandomierscy stróże prawa uwrażliwiają także rodziców wysyłających dzieci na zorganizowany wypoczynek. – Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych – czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. Ważna jest również kwestia przewoźnika. Zawsze mamy prawo sprawdzić pojazd, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów. Skontrolują oni także, czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu – dodaje policjant.

Bezpieczny internet

Policjanci ostrzegają także rodziców dzieci, które pozostają w domach i które bardzo często same organizują sobie wolny czas, przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. – Często przeglądają to, czego nie powinny. Ważna jest tutaj rola rodziców. To oni, jako pierwsi, powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach i kontrolować, co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron – podkreśla policjant. – W czasie takiej rozmowy rodzice powinni zwrócić uwagę dziecka na fakt, że przyjaciele poznani w internecie mogą nie być tymi, za których się podają. Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez internet – dodaje asp. Kulita.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie