Łódź: "Wielkie pytanie"

Premierę spektaklu "Wielkie pytanie" w reż. Marcina Jarnuszkiewicza pokaże w lutym Teatr Pinokio w Łodzi. Po każdym przedstawieniu odbywać się będą "warsztaty z filozofowania".

Premierę spektaklu "Wielkie pytanie" w reż. Marcina Jarnuszkiewicza przygotowanego na podstawie książki Wolfa Erlbrucha pod tym samym tytułem pokaże w lutym Teatr Pinokio w Łodzi. Po każdym przedstawieniu odbywać się będą "warsztaty z filozofowania".

Jak poinformowała w czwartek PAP kierownik działu produkcji i promocji teatru Małgorzata Loeffler spektakl to bajka filozoficzna, która "konfrontuje widza z różnymi odpowiedziami na niewypowiedziane na scenie pytanie o sens życia; konfrontuje ze światem, którego każdy element posiada wartą dostrzeżenia indywidualność".

Dodaje, że przedstawienie, które skierowane jest dla dzieci powyżej 7 roku życia, "otwiera im przestrzeń" do własnych przemyśleń. O tych przemyśleniach będą mogli mówić na "warsztatach z filozofowania", które odbywać się będą po spektaklu. Prowadzący warsztaty przeczyta np. krótkie opowiadanie, przedstawi fragment muzyczny lub obraz i rozpocznie na ich temat zadawanie pytań. Na podstawie odpowiedzi grupa przygotuje własną opowieść.

Premierze spektaklu, którą zaplanowano na 14 lutego, towarzyszyć będzie projekcja filmów animowanych: "O rosnących kamieniach", "O dębach dzieciństwa Miłosza", "O człowieku i jego diabelskim wspólniku", "O powstaniu Ziemi", "O sąsiedzkiej przyjaźni", "O mapach dzieciństwa Tomasza". Jak informuje Loeffler prezentowane animacje stanowią rodzaj dialogu ze spektaklem "Wielkie pytanie".

Wolf Erlbruch to niemiecki pisarz i ilustrator. Studiował projektowanie graficzne. Współpracuje z niemieckimi oraz amerykańskimi agencjami reklamowymi i czasopismami. Od roku 1985 ilustruje książki dla dzieci, projektuje okładki, plakaty i serie wydawnicze. W 2004 roku jego książka "Wielkie pytanie" otrzymała Grand Prix podczas Targów Książki w Bolonii.

Scenograf i reżyser teatralny Marcin Jarnuszkiewicz jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jako scenograf pracował m.in. z Adamem Hanuszkiewiczem, Bohdanem Cybulskim i Agnieszką Holland. Według Loeffler teatr Jarnuszkiewicza to sytuacje budowane z ogromną precyzją. To m.in. minimum środków, spowolnienie czasu i dramaturgia komponowana poprzez światło.

 

Tutaj dowiesz się więcej o książce "Wielkie pytanie".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie