XI zimowy spływ płetwonurków rzeką Obrą

Ponad 50 śmiałków weźmie udział w XI edycji zimowego spływu rzeką Obrą "Oberstrong", który w sobotę (28 lutego) odbędzie się w rejonie Skwierzyny (Lubuskie). To impreza dla amatorów ekstremalnych doznań - celem jest pokonanie wpław ok. 7-kilometrowego odcinka rzeki.

Uczestnicy mogą być ubrani wyłącznie w kombinezony nurkowe typu mokrego. Choć zima w tym roku wydaje się łaskawa, to przed nimi niełatwe zadanie. Pokonanie w lodowatej wodzie krętej i wartkiej Obry z mnóstwem drzew blokujących przeprawę wymaga hartu ducha i ciała.

Nie ma znaczenia czy uczestnik dopłynie pierwszy czy ostatni. Każdy kto pokonana trasę otrzyma certyfikat "Oberstronga" - powiedział PAP prezes Nadobrzańskiego Klubu Płetwonurków "Obra" Lucjan Wąsowicz.

"W tym roku nowością będzie tzw. liga twardzieli. Tutaj będzie chodziło już o rywalizację na czas. Specjalne nagrody zostaną przyznane dla najszybszych mężczyzn w trzech kategoriach wiekowych oraz dla pań" - wyjaśnił Wąsowicz.

Po zakończeniu spływu tradycyjnie odbędzie się wspólny obiad, a po nim uroczystość związana z wręczeniem certyfikatów, ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Ostatnim punktem imprezy będzie wspólna biesiada, a te najczęściej trwają do późnej nocy.

Przed rokiem impreza zgromadziła 54 miłośników mocnych wrażeń. Najszybciej trasę pokonał Walter Porada z klubu morsów w Kędzierzynie Koźlu. Przepłynięcie ośmiu kilometrów nurtem rzeki zajęło mu godzinę i 10 minut.

Organizatorem "Oberstronga" jest Nadobrzański Klub Płetwonurków "Obra" ze Skwierzyny, który zajmuje się popularyzacją nurkowania i ochrony środowiska. Oprócz organizacji zawodów, imprez i szkoleń członkowie klubu cyklicznie przeprowadzają akcje sprzątania jezior i rzek na terenie powiatu międzyrzeckiego.

"W tym roku naszą imprezę mocno wsparły władze gmin: Skwierzyna i Bledzew, starostwa międzyrzeckiego i inni sponsorzy. Dzięki temu udało się przygotować wspaniałe puchary i atrakcyjne nagrody" - zaznaczył Wąsowicz.

Obra jest rzeką o dość silnym nurcie, z wieloma naturalnymi przeszkodami. Jej źródła znajdują się na Wysoczyźnie Kaliskiej, na południe od Jarocina (Wielkopolska), a łączna długość wynosi ok. 250 km. Swój bieg ta malownicza rzeka kończy w Skwierzynie, gdzie wpada do Warty.

Organizatorzy zapewniają, że impreza jest całkowicie bezpieczna dla jej uczestników. Cała trasa spływu jest zabezpieczana przez wiele łodzi ratowniczych, a na brzegu rzeki dyżuruje sztab ludzi dbających o bezpieczeństwo.

Spływ wystartuje w sobotę o godz. 11 w pobliżu leśniczówki Lisa Góra w gminie Bledzew, a jego meta znajduje się przy drewnianym moście dla pieszych przez Obrę na ul. Gorzowskiej w Skwierzynie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Rozpocznij korzystanie