Festiwal filmów kultowych od piątku w Katowicach

Ok. 40 filmów - od kasowych klasyków po filmy niszowe - będzie można obejrzeć podczas rozpoczynającego się w piątek w Katowicach 18. Festiwalu Filmowego Cropp Kultowe.

"Zobaczymy kino gatunkowe, filmy realizowane w różnych konwencjach, produkcje uznanych twórców i filmowych wykolejeńców. Dobre kino standardowo będzie sąsiadować z produkcjami klasy B, a filmy będziemy mogli oglądać nie tylko z odrestaurowanych kopii, ale też z tradycyjnych taśm 35mm czy... kaset vhs" - powiedziała Hanna Kostrzewska ze Stowarzyszenia Inicjatywa, które organizuje festiwal.

Po raz pierwszy w historii festiwalu obok klasyki będzie można zobaczyć produkcje przedpremierowe oraz premierowe. Pojawią się też maratony filmowe, seanse plenerowe, spotkania z krytykami i twórcami oraz konkursy.

Festiwal otworzy przedpremierowy pokaz najbardziej oczekiwanego blockbustera tego roku. "Mad Max: na drodze gniewu" będzie można zobaczyć w Katowicach w dniu jego amerykańskiej premiery.

Zaplanowano też maraton całej słynnej serii George'a Millera, na który złożą się pokazy "Mad Max", "Mad Max II: Wojownik Szos" oraz najnowsza produkcja serii, gdzie główną rolę gra Tom Hardy.

"Mad Max" to historia byłego policjanta, który mści się za zamordowanie rodziny i wędruje przez zniszczoną wojną nuklearną ziemię. Film otworzył drzwi do kariery nie tylko reżyserowi, ale przede wszystkim odtwórcy tytułowej roli Melowi Gibsonowi.

Kolejny maraton został przygotowany zgodnie z życzeniem festiwalowej publiczności i będzie poświęcony komediom. Będą to: "Żywot Briana", "Miś", "Co robimy w ukryciu" i "Rybka zwana Wandą".

Trzon tegorocznego programu będzie stanowić filmowa klasyka. To m.in. słynna gangsterska saga Sergio Leone "Dawno temu w Ameryce", czy film, który rozpoczął karierę Akiry Kurosawy - "Rashomon". Ta produkcja rzadko pojawiała się w polskich kinach, a stanowi jeden z najwybitniejszych tytułów w historii, który zrewolucjonizował późniejszy język filmowy.

Widzowie obejrzą też "Gorączkę" Michaela Manna, czy "Buntownika bez powodu" Nicolasa Raya ze słynną rolą Jamesa Deana, a podczas pokazów plenerowych na ulicy Mariackiej także polskie klasyki - "Vabank" Juliusza Machulskiego i "Rejs" Marka Piwowskiego.

Jak co roku szczególne miejsce w programie festiwalu zajmie kino klasy B. Jego miłośnicy mogą się delektować wracającym po kilkuletniej przerwie filmem "Zabójcze ryjówki". Tytułowe bohaterki to kocio-szczurze mutanty przegryzające ściany. Festiwalowy klasyk przed laty zdobył serca festiwalowej widowni i stał się jego znakiem firmowym, co potwierdza maskotka imprezy - zabójcza ryjówka.

Festiwal potrwa do 24 maja. Towarzyszy mu w tym roku inicjatywa 48 Hour Film Project, czyli konkurs, którego uczestnicy mają tylko dwie doby na stworzenie własnych produkcji filmowych. Konkurs odbywa się od 2001 roku na całym świecie, a jego katowicka odsłona będzie miała miejsce między 29 a 30 maja. Mogą w nim wziąć udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Wcześniej, w ramach Festiwalu Cropp Kultowe, 23 maja odbędą się warsztaty scenariuszowe dla uczestników konkursu. Zajęcia poprowadzi Wojciech Lepianka - autor scenariuszy filmowych i serialowych, znany ze współpracy z Piotrem Trzaskalskim i przygotowania scenariuszy do filmów "Edi" czy "Mój rower". W czasie festiwalu - 16 maja - będzie można także zobaczyć zagraniczne produkcje, które powstały w ramach konkursu 48 Hour Film Project w ubiegłych latach.

Program można znaleźć TUTAJ

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie