12. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem

22 filmy o tematyce górskiej wezmą udział w rozpoczynającym się w środę w Zakopanem konkursie festiwalowym Spotkania z Filmem Górskim. Na konkurs nadesłano filmy m.in. z Nepalu, Brazylii czy USA.

"Wśród 22 filmów aż 15 to premiery. Oprócz filmów konkursowych podczas festiwalu będę także wyświetlane firmy pozakonkursowe. Zaplanowaliśmy ciekawe spotkania z gwiazdami świata gór. Gośćmi specjalnymi będą Simone Moro i Alex Txikon, którzy w lutym bieżącego roku zdobyli ośmiotysięcznik Nanga Parbat, dotychczas niezdobyty zimą" - powiedziała dyrektor festiwalu Spotkania z Filmem Górskim Magdalena Ziaja.

Wśród gości festiwalu będzie także brytyjski wspinacz John Porter oraz kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej Bernadette McDonald. Festiwal będzie także okazją do spotkania z wieloma innymi wybitnymi zdobywcami gór m.in. Krzysztofem Wielickim, Januszem Majerem Januszem czy Andrzejem Bargielem.

"Głównym założeniem naszego festiwalu jest promocja kultury górskiej oraz aktywności górskich. Być może paradoksalnie nasi widzowie siedzą przed wielkim ekranem zamiast być w górach, ale to jest dla uczestników naszego festiwalu bardzo inspirujące przeżycie, które ich bardzo rozwija i motywuje. To spotkanie zwykłych amatorów gór z wielkimi sławami alpinizmu i himalaizmu wspinania" - dodała Ziaja.

W tym roku na miłośników filmu górskiego czeka duża różnorodność tematyczna. "Nie są to tylko filmy czysto wspinaczkowe, poruszają różne tematy związane też z kulturą, historią i różnymi wydarzeniami związanymi z krajami górskimi np. kataklizmami" - powiedziała Gabi Kuhn, współorganizatorka wydarzenia.

Wśród konkursowych obrazów jest film zatytułowany "W". To historia chłopaka z Kanady, który obserwując wielki napis na pewnym sklepie ułożony na wysokiej wieży i o jego pomyśle, jak wspiąć się na tą konstrukcję. "To wielkie "W" jest tylko wyjście do różnych pytań, które wprowadzają w wątek himalaizmu" - wyjaśniła Kuhn.

W niedzielę okaże się, który obraz zdobędzie Grand Prix festiwalu - statuetkę "Wielka Drewniana Góra" oraz nagrodę w wysokości 4tys. zł.

Podczas Spotkań z Filmem Górskim odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących m.in. zawody wspinaczkowe, wystawy, promocje książek i wycieczki górskie.

«« | « | 1 | » | »»

Rozpocznij korzystanie

Reklama

Reklama

Reklama