Jak zostać inwestorem?

Od czego rozpocząć inwestowanie na giełdzie, opowiada Marcin Kwaśniewski, szef Zespołu Serwisów Internetowych GPW.

Maria Kotas: Kto może zostać inwestorem giełdowym?

Marcin Kwaśniewski:Może nim zostać każdy. Wystarczy, że mamy wolne środki finansowe, które możemy przeznaczyć na inwestycje, zamiast na bieżącą konsumpcję. Przed rozpoczęciem warto dowiedzieć się, jak funkcjonuje giełda. Są różne szkolenia, kursy, książki czy też webinaria (szkolenia przez internet) na ten temat. Warto skorzystać z szerokiej oferty edukacyjnej GPW. To pozwoli nam zminimalizować straty z powodu braku wiedzy lub nawet ich uniknąć. Pamiętajmy, że inwestujemy własne pieniądze, które powinny zaprocentować w przyszłości. Musimy się jednak liczyć z możliwością poniesienia straty, jeśli nasze decyzje inwestycyjne okażą się nietrafione.

Ile pieniędzy trzeba mieć, żeby w ogóle myśleć o zainwestowaniu na giełdzie?

Na początku nie zalecam inwestowania dużych kwot. Głównym powodem takiego podejścia do inwestowania jest niewiedza na temat naszej reakcji na stres, emocje, które towarzyszą inwestowaniu. Żeby zorientować się, na czym polega inwestowanie, wystarczy 100–200 zł miesięcznie.

Jaki powinien być pierwszy krok do inwestowania?

Trzeba zacząć od założenia rachunku inwestycyjnego. Następnie należy wpłacić pieniądze na rachunek, a potem można już rozpocząć zawieranie transakcji. Zlecenia można składać przez aplikacje mobilne, laptop, telefon lub osobiście w punktach obsługi klienta wybranego przez nas domu maklerskiego.

Gdzie i jak zakłada się taki rachunek inwestycyjny?

Rachunek inwestycyjny zakłada się w biurze maklerskim. Konto inwestycyjne jest zazwyczaj powiązane z rachunkiem bieżącym w banku. Jeśli mamy takie konto, warto sprawdzić, czy nasz bank nie oferuje prowadzenia rachunków inwestycyjnych. W takim wypadku otwarcie konta inwestycyjnego jest dużo szybsze, a jego prowadzenie powinno być tańsze. Podmioty prowadzące rachunki inwestycyjne dają możliwość zakładania rachunków korespondencyjnie lub przez internet.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakładaniu rachunku inwestycyjnego?

Zakładając rachunek, należy brać pod uwagę takie czynniki jak: koszt prowadzenia rachunku inwestycyjnego, dostępne narzędzia – na przykład platforma internetowa do składania zleceń – czy prowizja od transakcji pobierana przez brokera. Warto również sprawdzić, czy broker oferuje klientom wsparcie merytoryczne, czyli edukację w zakresie inwestowania. Istotne jest również to, jakie informacje o rynku broker oferuje bezpłatnie, a za jakie trzeba zapłacić.

Jak wysokie mogą być koszty prowadzenia rachunku inwestycyjnego i prowizje?

Opłata za prowadzenie konta wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych rocznie, ale są firmy, które prowadzą rachunki za darmo. Wysokość prowizji od transakcji zależy od liczby i wartości papierów wartościowych, które kupujemy lub sprzedajemy. Obecnie średnia prowizja za realizację zlecenia to ok. 0,4 proc. jego wartości. Szczegółowe informacje na temat opłat znajdują się w regulaminie świadczenia usług maklerskich każdego podmiotu prowadzącego rachunki brokerskie. Należy zapoznać się z nim przed podpisaniem umowy o prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Na portalach internetowych poświęconych tematyce inwestowania publikowane są rankingi rachunków inwestycyjnych. To doskonałe źródło wiedzy na temat oferty dla początkujących inwestorów.

Czy istnieją specyficzne strategie inwestowania na giełdzie dla początkujących inwestorów?

Inwestowanie to jedna z najprostszych czynności, ponieważ należy coś kupić i coś sprzedać. Tyle, jeśli chodzi o teorię. W praktyce mamy jeszcze dwa elementy: co i kiedy kupić, a potem sprzedać. Moim zdaniem najlepsza strategia inwestycyjna dla początkujących to inwestować w to, co znamy, z czego korzystamy i do czego mamy zaufanie. Na przykład w akcje banku, w którym mamy konto. Drugim sposobem jest nabywanie akcji w ofercie publicznej (tzw. IPO). Polega to na kupowaniu akcji przed wprowadzeniem ich na rynek. Nierzadko oferta publiczna może dać zysk już podczas debiutu giełdowego. Najważniejsza rada: inwestujmy metodą małych kroków. Posłużę się przykładem: chcąc uzyskać prawo jazdy, kursu praktycznego nie zaczynamy od jazdy na torze wyścigowym albo od wyprowadzenia samochodu z poślizgu, ale od powolnej jazdy po łuku. Podobnie powinniśmy podejść do inwestowania. Na wszystko przyjdzie czas.

Czy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie można inwestować bezpiecznie?

GPW oferuje różne instrumenty finansowe służące budowaniu oszczędności długoterminowych. Dzięki nim każdy inwestor indywidualny może gromadzić pieniądze z przeznaczeniem na przyszłą emeryturę, edukację dzieci czy utworzenie tzw. poduszki finansowej, czyli pieniędzy na czarną godzinę. Takie inwestycje warto prowadzić przez cały czas trwania aktywności zawodowej. Pamiętajmy, że ryzyko towarzyszy każdej operacji finansowej. Z takim podejściem będzie nam łatwiej odnieść sukces na rynku kapitałowym. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • uczennica6
  07.01.2017 13:57
  Inwestowanie a popularnie mówiąc - „gra na giełdzie” jest jak każda gra obarczona ryzykiem strat. W grach nie bierze udziału Bóg i o tym należy pamiętać. Jeśli w Niego wierzymy to musimy zdawać sobie sprawę, że gramy na własne ryzyko. Inwestowanie na giełdzie to określenie ekonomiczne wymyślone przez człowieka–hazardzistę. Pojedynczy gracz nie jest świadomy działań grup ludzi nastawionych na duży zarobek. Zmowa ich jest tajemnicą zawodową. I analiza aktywów i pasywów bilansu spółki giełdowej nie jest miarodajna do zakupu akcji. Akcje zwyżkują i zniżkują w tempie w jakim zmowa ludzi nimi handluje. Pojedynczy gracz – przegrywa. Interesując się w pewnym okresie mechanizmem działania giełdy papierów wartościowych słyszałam poglądy ludzi tam grających – że jest to wymysł szatana. Najlepiej o tym wie ten kto przegrał swój majątek; wycofanie z gry nie jest takie proste ze względów uzależnieniowych. Na koniec- obracanie kapitałem w kwocie 200 zł jest w 100% niewystarczające ze względów na koszty obsługi gry.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Rozpocznij korzystanie

  Forum: ostatnio poruszane wątki