Głowa do interesów

Jedynym znanym poglądem polityczno-dyplomatycznym nowego sekretarza stanu USA jest jego głośny sprzeciw wobec nakładania sankcji na Rosję. Reszta to zdolności negocjacyjne. W biznesie. Rex Tillerson ma zamiar ubić niejeden korzystny dla Ameryki interes. Przede wszystkim z Rosją.

Tillerson ma 64 lata, jest żonaty, ma czworo dzieci. Politycznie uchodzi za konserwatystę. Na początku kampanii, jeszcze na etapie walki o nominację republikanów, popierał byłego gubernatora Florydy Jeba Busha. Jednocześnie jego przeciwnicy wśród republikanów wyrzucają mu, że kierowany przez niego koncern przyznawał dotacje proaborcyjnej organizacji Planned Parenthood oraz współtworzył organizację skautów dla homoseksualistów. Tillerson przez całą swą karierę związany był z ExxonMobil. Zaczął pracować dla koncernu zaraz po studiach w 1975 roku, od 2006 roku stoi na czele zarządu firmy, a w 2017 roku miał zgodnie z planem przejść na emeryturę. Pierwsze deale z Rosją robił jeszcze za czasów Borysa Jelcyna. Gdy kilka lat temu negocjował z Kremlem umowę o partnerstwie energetycznym (za którą później dostał od Putina Order Przyjaźni), nie wiedział jeszcze, że wartość tego dealu spadnie wkrótce na skutek sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu. Dziś wie, że zniesienie sankcji przywróci wartość umowy na ok. 500 mld dolarów... Czy w Waszyngtonie na pewno wiedzą, co robią?

Nowy reset

Takie nominacje nie biorą się znikąd. Nominowanie sekretarza stanu, a więc osoby odpowiedzialnej za amerykańską dyplomację, to jedna z najważniejszych deklaracji politycznych każdego nowego prezydenta USA. Deklaracja dotycząca kierunku i sposobu, w jaki zamierza układać relacje międzynarodowe. Można wprawdzie powiedzieć, że Rex Tillerson, szef naftowego giganta ExxonMobil, wziął się po prostu stąd, że poprzedni kandydaci – Rudolph Giuliani i Mitt Romney – zbyt mocno podzielili obóz Donalda Trumpa i że w sytuacji pata trzeba było znaleźć kogoś trzeciego. Tyle że ten trzeci budzi nie mniejsze kontrowersje wśród republikanów – właśnie ze względu na osobistą znajomość z Putinem, przypieczętowaną nadaniem Tillersonowi jednego z najwyższych odznaczeń państwowych przez prezydenta Rosji. W kontekście oskarżeń o to, że Kreml maczał palce w przebiegu amerykańskich wyborów, zrobienie sekretarzem stanu osoby otwarcie prorosyjskiej jest dodatkowym paliwem dla przeciwników Trumpa. Nowy prezydent i jego otoczenie doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc postawienie właśnie na Tillersona z pewnością nie wynika z desperacji, że „nie ma człowieka”, a czas goni. To z pewnością przemyślany ruch, a przypięty przez Putina order nie tylko nie przeszkadza, ale ma być atutem nowego sekretarza stanu, który niejeden biznes z Rosjanami zrobił. To bardzo jasny sygnał: polityczny deal z Moskwą będzie jednym z priorytetów nowej amerykańskiej administracji.

Potwierdzeniem tego jest nominacja sędziwego już Henry’ego Kissingera (sekretarza stanu za czasów Nixona) na doradcę Trumpa w sprawach polityki zagranicznej. Kissinger również jest przeciwnikiem nakładania sankcji na Rosję i otwarcie traktowany jest jako osoba, która ma pomóc w zbliżeniu Waszyngtonu z Moskwą. Niekoniecznie jednak musi oznaczać to powrót do niewypału, jakim był nieszczęsny „reset Obamy” (wymyślony zresztą przez Hillary Clinton). Ciekawe bowiem jest to, że poparcie dla kandydatury Tillersona wyraziło kilku wpływowych przedstawicieli republikańskiego establishmentu, w tym byli sekretarze stanu James Baker i Condoleezza Rice oraz były minister obrony Robert Gates – osoby uważane raczej za nieprzejednane, jeśli chodzi o politykę wobec Kremla. Czy zatem duet Trump–Tillerson (ten drugi musi jeszcze zyskać akceptację Kongresu), z coraz wyraźniejszym poparciem tzw. jastrzębi w partii, zaproponuje coś nowego w relacjach z Rosją? Co – bo coś musi – zostanie położone na ołtarzu potencjalnej umowy? I kto – jeśli nie Rosja – jest dla Ameryki takim zagrożeniem, że gotowa jest pójść (nie pierwszy raz) na kompromis z „odwiecznym” rywalem?

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie