Podpłomyki, smażony sum, zupa na jagnięcinie...

W czasy Złotego Wieku przeniesieni zostaną uczestnicy Jarmarku Świętojańskiego, który w piątek rozpoczyna się w Krakowie. Na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem będzie można spotkać alchemików, komediantów, dworzan, rycerzy, sokolników, rzemieślników i kucharzy.

Bohaterami dziewiątego już jarmarku będą komedianci - aktorzy grający w pełnych humoru i zwrotów akcji komediach dell'arte oraz dawni polscy alchemicy.

Najsłynniejszymi z nich byli: Jan Piotr Twardowski, który zasłynął wywołaniem rzekomego ducha Barbary Radziwiłłówny na oczach króla Zygmunta Augusta oraz Michał Sędziwój z Łukowicy, znany za granicą jako Sendivogius Polonus, który był największym i najsławniejszym polskim czarodziejem wszech czasów. Obu będzie można spotkać na jarmarku.

Na Bulwarze Czerwieńskim staną stragany kupców i rzemieślników m.in. warsztaty: powroźniczy, stolarski, ceramiczny, płatnerski, wytwarzania świec. Będzie można zajrzeć do czerpalni papieru, szkoły kaligrafii, kancelarii królewskiej oraz poznać wczesnośredniowieczne słowiańskie przepisy i tajniki gotowania.

Głodni będą mogli posilić się potrawami przygotowanymi według dawnych receptur. Kucharze przełożą je na współczesny kulinarny język. Spróbować będzie można m.in. podpłomyków żytnich na zakwasie piwnym robionych i wypiekanych metodą używaną jeszcze w średniowieczu, pierogów, kanapek z szarpaną łopatką z dzika, szynek, paluchów z czarnuszką, gołąbków, prażonego bobu z czosnkiem na oliwie, smażonego suma z warzywami, zupy na jagnięcinie, duszonej młodej kapusty, sezonowego chłodnika, smalcu, sękaczy i ciast oraz naparów ziołowych.

Młodsi będą mogli tym razem zdobyć patenty ucznia alchemika, który wydziera przyrodzie jej sekrety; jarmarcznika, który zna się na wszystkich rzemiosłach i nie da się oszukać nieuczciwym kupcom oraz komedianta, który potrafi zabawić każdego.

Podczas jarmarku zaplanowano prezentacje musztry, walki, żonglerki chorągwiami, pokazy tańców i mody, spektakle oraz koncerty muzyki renesansowej.

"Jarmark Świętojański to jedyna taka impreza w Polsce. Poświęcona czasom renesansu dedykowana jest wszystkim miłośnikom historii, ale też tym, którzy kochają dobrą zabawę. Podczas Jarmarku Świętojańskiego opowiadamy o Złotym Wieku polskiej historii chcąc promować okres, który nie jest eksponowany podczas innych wydarzeń" - mówił PAP rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego Michał Zalewski.

Każdy z trzech dni Jarmarku Świętojańskiego poświęcony będzie innemu historycznemu okresowi. W piątek publiczność zostanie przeniesiona do schyłku panowania Zygmunta Augusta, kiedy chory król otaczał się rzeszą magów i wróżów. Wieczorem odbędzie się widowisko zakończone wywołaniem ducha Barbary Radziwiłłówny przez mistrza Twardowskiego.

W sobotę widzowie będą mogli spotkać Annę Jagiellonkę, której orszak w południe wyruszy spod Wawelu do Rynku Głównego, by powitać tam króla Stefana Batorego. Wieczorem na Bulwarze Czerwieńskim odbędzie się królewski bal połączony z widowiskiem tanecznym.

W niedzielę świętowane będą narodziny królewicza Władysława - potomka króla Zygmunta III Wazy, który ciesząc się z narodzin następcy urządzał festyny dla podwładnych.

Organizatorem Jarmarku są miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie