Caminowicze mogą już przejść szlakiem od Dobrzynia nad Wisłą do Kruszwicy - w niedzielę odbyło się jego uroczyste otwarcie.
Charakterystyczne znaki - zwrócona do góry muszla z dwiema literami, D i K, po bokach - pojawiają się na liczącej ponad 100 km trasie, łączącej Ziemię Dobrzyńską i Kujawy. Jej uroczysta inauguracja odbyła się w tę niedzielę, z udziałem władz samorządowych oraz gości z bractw i stowarzyszeń św. Jakuba. Otwarcie dobrzyńsko-kujawskiego Camino rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Dobrzyniu nad Wisłą.
- Z Camino spotkałem się dopiero, gdy rozpocząłem tu pracę duszpasterską. Przez Dobrzyń nad Wisłą wędruje z Warszawy od kilkunastu do kilkudziesięciu pielgrzymów. Nie jest to więc martwy odciek Camino i Bogu dzięki, że oficjalne zacznie działać - mówił proboszcz ks. Henryk Lewandowski.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele różnych stowarzyszeń i bractw, które aktywnie włączają się w budowanie Szlaku św. Jakuba, w tym z Konfraterni św. Jakuba przy katedrze polowej Wojska Polskiego, Bractwa św. Jakuba z Torunia i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce.
Zabrzmiały piękne pieśni poświęcone św. Jakubowi Starszemu, wykonywane także w Composteli. W Dobrzyniu śpiewał je zespół kameralny Portamus Gaudium, prowadzony przez dr Agnieszkę Brzezińską, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, który także znajduje się na Camino.
Liturgii przewodniczył ks. dr hab. Piotr Roszak, kierownik Pracowni Szlaku św. Jakuba na UMK w Toruniu, który wyjaśniał znaczenie i fenomen pielgrzymowania do grobu św. Jakuba Apostoła w Composteli.
- Pielgrzymi po zakończeniu wędrówki zauważają często, że nie doświadczyli jakiegoś momentu przełomowego nawrócenia. A jednak każdego dnia, gdy caminowicz bierze do ręki różaniec i modli się, gdy ma czas dla drugiego człowieka, idącego obok, to można powiedzieć, że doświadcza takiego niewidocznego deszczu łaski od Pana Boga, którym nasiąka. Łaski, która nas odżywia, podnosi, dodaje siły - mówił ks. Roszak.
Przypomniał, że pielgrzymowanie do grobu św. Jakuba trwa od 1200 lat, a dawni pątnicy szli z podobnymi lękami i trudnościami, jak współcześni pielgrzymi. Dzisiaj, gdy płoną kościoły w zachodnich krajach, to pielgrzymowanie jest szczególnie wymownym świadectwem wiary. - Niech będzie nam bliska idea, że św. Jakub to patron pielgrzymów, ludzi, którzy się nie zrażają, wiedzą, że jest przed nimi droga - mówił ks. Piotr Roszak.
W Polsce od niemal 10 lat trwa renesans Camino i jest już oznakowanych około 6 tys. km szlaku. Całą mapę wszystkich tych pątniczych arterii można było zobaczyć na wystawie eksponowanej w Dobrzyńskim Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza części uroczystości. Jak wyjaśniał Paweł Śliwiński, prezes Klubu Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej PTTK, który wraz z grupą współpracowników wyznaczał ten odcinek Camino, szlak powstał z pragnienia i zachęty caminowiczów z Warszawy, którzy chcieli iść dalej, właśnie przez Ziemię Dobrzyńską i Kujawy. Istotne jest, że liczy on nieco ponad 100 km, co daje pielgrzymom możliwość uzyskania certyfikatu, analogicznie do kompostelki, którą otrzymują caminowicze idący trasami w Hiszpanii.
- Dziękuję wszystkim księżom proboszczom z parafii na szlaku, władzom województwa kujawsko-pomorskiego, jednostkom samorządu terytorialnego: powiatowym, gminnym oraz osobom prywatnym, które podpowiadały nam często, gdzie lepiej wyznaczyć drogę - mówił Paweł Śliwiński.
Z okazji inauguracji powstały pierwsze foldery, poświęcone temu szlakowi, przy wsparciu finansowym Lokalnej Grupy Działania Ziemi Dobrzyńskiej Region Południe.
- Cieszę się, że powstaje tu szlak św. Jakuba, bo to okazja do promowania Dobrzynia nad Wisłą, jednego z najstarszych miast w Polsce. I choć ze tego starego Dobrzynia niewiele zostało, to warto o tym przypominać. Powstanie Dobrzyńsko-Kujawskiej Drogi św. Jakuba to także jeden z kolejnych nurtów, które pomogą pokazać żywotność Kościoła - mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Raumlał, który prywatnie jest także miłośnikiem Camino.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |