Obecność!

"Obecność" to hasło 32. Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które rozpocznie się w niedzielę wieczorną mszą św. w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Wśród gości znajdą się m.in. tancerka Ida Nowakowska, reżyser Maciej Bodasiński, raper Michał Pax Bukowski i misjonarz o. Jarosław Wysoczański.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) to wydarzenie o charakterze religijnym, najstarsze tego typu w Polsce. Organizowane jest Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów).

"Bardzo chcemy pokazać obecność Bożą w różnych formach, relacjach i spotkaniach. Program tegorocznej edycji przewiduje wielu gości, którzy będą opowiadać o tym, jak oni odnajdują się w tej relacji. Część z nich będzie mówić o pracy na misjach, część o życiu sakramentalnym, a część o zwykłej codzienności, bo to też wyzwanie, by znaleźć tam Boga"- zauważył dyrektor FSM o. Marcin Drąg.

Wśród gości tegorocznego FSM znajdą się tancerka i aktorka Ida Nowakowska, reżyser Maciej Bodasiński, wokalistka Marika, biblista ks. Wojciech Węgrzyniak, raper Michał Pax Bukowski, ks. abp Adam Szal, liturgista ks. Krzysztof Porosło, brat Valerio Forli OFMConv i misjonarz o. Jarosław Wysoczański OFMConv.

O. Drąg zapewnił, że "nie będzie nudy, aktywne fizycznie i duchowo poranki zostają".

"Zaczynamy treningiem fitness, śniadaniem oraz jutrznią. W późniejszych porach dnia będziemy mieli okazję spotkać wyjątkowego gościa, który podzieli się swoim świadectwem (...). Z pewnością nie będzie nudy, bo różnorodność gości jest w tym roku wyjątkowa" - zaznaczył szef FSM.

Program trwających tydzień FSM oprócz spotkań z gośćmi przewiduje, jak zwykle, msze św., nabożeństwa, całodobową adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź. Stałym punktami programu są także prowadzone przez animatorów spotkania w grupach, które mają na celu spersonalizowanie kontaktu z każdym uczestnikiem oraz otwarcie się na nowe osoby.

Rzecznik FSM Marta Górka podkreśliła, że spotkanie będzie pełne modlitwy, ale też zabawy.

"Tak właśnie rozumieją i wyznają to franciszkanie. Dlatego co roku mamy także rozgrywki sportowe, spotkania w grupach. Jest też miejsce na ognisko. Uczestnicy mają dużo czasu wolnego, który - jak widzimy każdego roku - spędzają razem. Na FSM trudno nie spotkać nowych przyjaciół" - oceniła Górka.

Dlatego też zaplanowano również atrakcje wieczorne takie, jak koncerty, spektakle, seanse filmowe, czy potańcówki. Na tegorocznym FSM wystąpią: Mate.O, Porozumienie, Tęgie Chłopy, Teatr A, a także tworzony od 50 lat przez braci franciszkanów z Krakowa zespół Fioretti.

"Popołudniami oraz wieczorami czekają nas koncerty i nabożeństwa. Te punkty nie będą jednak tak oczywiste, jak się to wydaje. Na oba z nich polecamy się zaopatrzyć w wygodne buty" - zachęcał o. Drąg. Nie chciał wyjawić szczegółów, dodał jedynie, że wyjątkowym punktem programu będzie nabożeństwo Exodus.

FSM zakończy w sobotę 27 lipca poranna msza święta.

Uczestnicy przybywają do Kalwarii z różnych stron Polski. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca osób.

Na FSM panują warunki biwakowe. Uczestnicy śpią zazwyczaj w namiotach, dlatego chętni do udziału w spotkaniu powinni przywieźć namiot, karimatę, śpiwór i inne przedmioty niezbędne w biwakowych warunkach. Na miejscu są toalety, umywalnie i prysznice. Można korzystać z taniego wyżywienia w domu pielgrzyma.

FSM to wakacyjna forma rekolekcji przeżywanych w duchu franciszkańskim. Jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, zazwyczaj w ostatnim pełnym tygodniu lipca.

Przez ostatnich kilka lat spotkania odbywały się pod hasłami: "Wolność", "Zwycięstwo", "Odnalezieni" "Perspektywa", "Tchnienie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Rozpocznij korzystanie